"Nem vagyunk túl sokan, de azért így is többen vagyunk, mint Orbán dallasi beszédén" - mondta a szombat este 6 órára a Kossuth térre Demokráciát! Jogállamot! Kormányváltást! címmel meghirdetett tüntetés műsorvezetője egy friss vitára utalva.
Tény, hogy a demonstráción a részt vevők/felszólalók arány rendkívül kedvezőtlenül alakul, ugyanis a helyszínen lévő tudósítónk szerint legfeljebb kétszázan hallgatják a szónokokat, akikből nincs hiány, az előre meghirdetett program szerint beszédet mond:
- Keresztény Zoltán jogász, kommunikációs szakértő,
- Antoni Rita filozófus és társadalmi nemek szakértő,
- Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke,
- Dobrovits Orsolya, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének elnöke (ő azonban időközben lapunknak jelezte, hogy nem volt ott a tüntetésen),
- Horváth Pál, a Fuvarozók Országos Demokratikus Szövetségének elnöke, a taxisblokád szervezője,
- a FreeSZFE képviselői,
- Dóczi Péter (Alternatíva Párt),
- Brenner Koloman (Jobbik),
- Bodnár György Patrióta,
- Molnár Róbert, Kübekháza polgármestere,
- valamint Márki-Zay Péter, a hatpárti ellenzéki összefogás áprilisi miniszterelnök-jelöltje, a Mindenki Magyarországa Mozgalom elnöke, hódmezővásárhelyi polgármester.
Ráadásul voltak előre be nem jelentett felszólalók is, köztük egy vidéki pedagógus, nem szólva arról a nőről, aki Keresztény és Antoni beszéde közben is felment a színpadra, és átvette tőlük a szót, amiből a második esetben egy kisebb összetűzés is kibontakozott, mivel a közönségből jelezték neki, hogy inkább a szónokot hallgatnák.
A Kossuth téri színpad elég egyébként fehér műanyag székeket helyeztek ki, ezeken ül, szellősen, a közönség.
Az esemény Facebook-oldalán azt írták, hogy az Orbán-kormány gazdaság- és szociálpolitikája sok társadalmi csoport érdekeit sértette eddig is, és a legutóbbi intézkedéseikkel is jelentős érdeksérelmeket okoznak, ezek kárvallottjaival fejezik ki szolidaritásukat.
Márki-Zay Péter azzal kezdte a beszédét, minden politikus rémálma, hogy alig vannak egy tüntetésen, és most valóban nincsenek sokan, kérdés, hogy van-e értelme a demonstrációknak, és mit tudnak tenni a tisztességes civilek. Kitért arra is, hogy ha a pártok ugyanazt csinálják, mint eddig, a választási eredmény sem lesz más, mint április 3-án.
A volt miniszterelnök-jelölt azt mondta, a Fidesz hazugságokkal nyerte meg a választást, de kormányozni nem tud, és Orbán hazugságai gazdasági csődhöz vezettek.
Ezt szerinte házról házra járva is el kell mondani. Dicsérte a tüntetés szervezőit is, hogy ők legalább tettek valamit, "még ha amatőrök is", de százszor többet érnek, mint azok az ellenzékiek, akik nem mernek kiállni a kormányzati döntésekkel szemben.
Márki-Zay szerint - aki részben a Szabad Európa cikkére alapozva beszélt erről - az ellenzéki pártokat is Fidesz irányítja, és amíg ez így van, esély sincs a változásra. Bírálta, hogy a Jobbik kivételével a parlamenti pártok nem vettek részt a demonstráción. Az összefogáshoz hiteles ellenzék kell, ezt kell megteremtni, jegyezte meg.
Amíg olyan ellenzékünk van, amelyik nem akarja leváltani a kormányt, nem lesz változás. Rá kell kényszeríteni az ellenzéket, hogy álljon ki az emberekért. "Hajrá civilek!" - zárta a beszédét.