Nagyon nagy érdeklődés övezi Magyarországon is a Fjällräven Polar sarkvidéki expedíciót, amit 2012 óta minden évben megrendeznek. Az ötnapos túra során a résztvevők egy kutyák által vezetett szánon járhatják be az északi sarkkört extrém körülmények között.


Éjszakánként mínusz 20 fokban, sátorban töltik az éjszakát, havat olvasztanak, hogy legyen elég ivóvizük, a süvítő sarki széllel és a hóviharokkal pedig nappal is meg kell küzdeniük, amikor naponta több tíz kilométert megtesznek.

A svéd túrafelszerelés-gyártó Fjällräven azt szeretné bebizonyítani a túrával, hogy minőségi felszereléssel és megfelelő felkészüléssel hétköznapi emberek is vállalkozhatnak ilyen extrém kalandokra. Mivel teljesen ingyenes a részvétel, évente több ezren jelentkeznek a Polarra, viszont minden évben csak 20 szerencsés nyeri el a lehetőséget, a világ 10 régiójából két-két fő: aki a legtöbb szavazatot kapja bemutatkozó anyagára, valamint akinek a jelentkezését a legjobbnak ítélte a nemzetközi zsűri.

Magyarországról idén 41-en pályáztak a túrára, akik a közép-európai régió többi jelentkezőjével versenyeztek a kijutásért. Ez végül két magyarnak is sikerült: Varga Dávid a szavazáson keresztül, Kitlinska Anna Borbála pedig a zsűrinek köszönhetően nyerte el a részvételt.

Varga Dávid volt az egyik legesélyesebb magyar pályázó, hiszen már a kezdetek óta szoros versenyben volt a legtöbb szavazat begyűjtéséért. Egy népszerű szerb youtuberrel haladt szinte végig fej-fej mellett, végül azonban sikerült felülmúlnia, és több mint 55 ezer vokssal első lett a Közép-Európa régióban, világszinten pedig a harmadik legtöbb szavazatot kapta.

„Egészen elképesztő, hogy ennyi szavazat összejött. Én nagyon hittem abban, hogy megnyerhetem, már tavaly nyár eleje óta készültem a regisztrációra és a szavazásra. Azonban ilyen mennyiségű voksra nem számítottam. Nyilván érez az ember egyfajta büszkeséget, hiszen mégiscsak az első lettem Közép-Európában, globálisan pedig a harmadik. Ebben komoly munka volt. Azt hiszem ez egy szép eredmény. Azonban természetesen nem csak magamnak, közeli barátoknak, családnak köszönhetem, hanem annak a rengeteg embernek, aki teljesen ismeretlenül csakis a jó szándék és jóindulat miatt segített, szavazott, megosztott, tanácsokat/ötleteket adott. Leírhatatlan érzést okozott az a sok szeretet, amit kaptam az emberekből. Mindig nagyon hálás leszek ezért”

– mondta el portálunknak.

Dávid 27 éves, Celldömölkön nőtt fel, most Budapesten él. Mindig is rajongott az extrém dolgokért, a sport is az élete fontos része. Egy éve határozta el, hogy valami izgalmas kalandra vágyik, miután egy héten át túrázott Izlandon. Ez olyan nagy élmény volt számára, hogy hazatérése után rögtön új expedíciókat kezdett keresgélni. Ekkor talált rá a Polarra, amire mindenáron szeretett volna kijutni. A célja most a sok-sok magyar szavazónak köszönhetően is megvalósult. Bár a többi résztvevővel csak április 6-án utazik el Stockholmba, hogy két napig összecsiszolódjanak az expedíció előtt, lélekben már most nagyon készül rá.

„Nagyon izgatottan várom, hogy találkozhassak végre a többiekkel és megcsináljuk a túrát. Persze próbálok tartani egy jó kondit, de szerencsére sportszerető ember vagyok, így mindig is sokat mozogtam, ez most is így van. A hidegre pedig nem igazán lehet készülni, de attól sem tartok nagyon, hiszen a legkomolyabb minőségű és sok réteg ruhát kapunk a Fjallraventől.”

A fiatalember azt ígérte, minden rá voksoló ember profilképét ráteszi egy képre, amit egy kapszulában kivisz magával és elhelyezi egy gyönyörű helyen. A támogatói fényképeivel egy zászlót is csináltat, akiknek az arca majd ott loboghat mellette a magyar zászló alatt a szánon.

Kitlinska Anna Borbála a nemzetközi zsűri döntésének köszönheti, hogy részt vehet az áprilisi sarkvidéki túrán. Bár nem sikerült elég szavazatot gyűjtenie ahhoz, hogy versenyezzen az élmezőnyben lévőkkel, a Polar szervezői elég megnyerőnek találták a bemutatkozó szövegét és videóját ahhoz, hogy ő is ott legyen a szerencsés résztvevők között.

A nő tavaly augusztusban már valóra váltotta egy bakancslistás álmát, amikor részt vett a Fjällräven Classic észak-svédországi teljesítménytúrán, ott fogalmazódott meg benne a Polaron való indulás is. Miután legyalogolt 110 kilométert köves talajjal nehezített terepen, a célban meglátta a tavalyi szánhúzó túráról készült filmet. Már akkor tudta, hogy ez egy újabb kihívás, amit meg kell próbálnia.

Tudatosan készült a kijutásra való harcra: hetekig tanulmányozta, hogy az előző években a zsűri milyen jelentkezőknek adta meg a lehetőséget az utazásra, majd a 2018-as Polar résztvevőinek tanácsára elkezdett magára figyelni, megtalálni, mi benne a különleges. Végül rájött, hogy a kreativitását kell kihangsúlyozni, ennek szellemében készült el a bemutatkozó kisfilmje is. A szavazatgyűjtéssel ráadásul egy jótékonysági akciót is indított: a rá érkezett voksokkal egy tatabányai állatmenhelyet lehetett támogatni.

"Nagyon szeretem a win-win helyzeteket, ahol egymást segítve egy együttműködésben mindkét fél jól jár, így tökéletes ötletnek tűnt, hogy én kapok szavazatokat, a menhely adományt és oda-vissza reklámozzuk egymást. Többen azonban sokkal ügyesebbek voltak nálam, így “csak” 790 szavazatot kaptam. A munkahelyem, a Bridgestone Tatabánya Kft. számára szintén fontos a társadalmi felelősségvállalás ezért végül a rám leadott szavazatok számától függetlenül felajánlott 250 ezer forintot a tatabányai Tappancs Állatotthon Alapítványnak"

- mondta Anna Borbála. Azt is hozzátette, hogy kézenfekvőnek tűnt, hogy segítsen a kevésbé szerencsés sorsú állatoknak, ha már egy olyan expedícióra jelentkezik, amely kutyák nélkül nem valósulhatna meg.

Bár végig hitt abban, hogy kijuthat a túrára, amikor látta, hogy a szavazatgyűjtésben nem jár annyira elöl, nagyon elkeseredett. Végül azonban mégis örülhetett, hiszen a zsűri az ő pályázatát találta a legjobbnak a közép-európai régióban.

"Élőben néztem, amikor a zsűri bejelentette a többi résztvevőt, és miután felfogtam, hogy az én nevemet mondták, elsírtam magam örömömben, illetve visszaállt a világ jó körfogásába vetett hitem, mert nem országhatárok alapján választottak, hanem az egyéneket értékelték."

Ugyan már volt egy extrém kalandja Skandináviában, de kutyás szánhúzásban még nincs tapasztalata, ezért is vonzza annyira. Az időjárási nehézségek és a nem megszokott körülmények sem aggasztják, szerinte pont ettől lesz izgalmas az expedíció.

A másik magyar kijutóhoz hasonlóan már Anna Borbála is megkezdte a felkészülést: funkcionális köredzéssel és futással fejleszti az állóképességét. Dáviddal együtt április 8-án kezdik meg az egyhetes sarkvidéki expedíciót.

Korábban egyébként már több magyarnak is megadatott a lehetőség, hogy átszeljék az északi sarkkört egy kutyás szánnal. Tavaly Zaja Kitty képviselte Közép-Európát, miután a régióban a legtöbb szavazatot gyűjtötte be, világszinten pedig a harmadik legnépszerűbb pályázója lett. A fiatal lány életét teljesen megváltoztatta az ötnapos túra – erről ebben a cikkünkben mesélt nekünk.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!