Ahogy korábban mi is megírtuk, fontos változás jön a kisadózó vállalkozások tételes adója szerint adózók (katázók) életében:
ugyanis az Országgyűlés által megszavazott törvénymódosítás értelmében 2021. január 1-jétől amennyiben egy katás vállalkozó ugyanattól a cégtől egy év alatt 3 millió forintnál magasabb összegű bevételre tesz szert, a határösszeg fölötti rész után 40 százalékos különadót kell bevallania és megfizetnie a megbízó cégnek; emellett megszűnik a kettős katázás is, tehát ugyanaz a személy csak egy vállalkozásban lehet kisadózó.
Ma Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára osztotta meg az MTI-vel, hogy mi az oka és a célja a módosításnak.
Izer Norbert úgy látja:
- jövőre a szabályokat kijátszó nagy cégek már nem élhetnek vissza a kisadózó vállalkozások tételes adójával
- ám a változások a mintegy 340 ezer katást, a lakosságnak értékesítő mikrovállalkozásokat egyáltalán nem érintik.
Az államtitkár szerint orvosolni kellett azt a helyzetet, hogy "ahol korábban száz munkavállaló volt az irodában, most száz katás ül".
Két változtatási javaslatot kapott a PM:
- az egyik szerint a KATA úgy tisztítható meg a jogszerűtlen használóktól, ha a kisadózók csak a magánszemélyeknek értékesíthetnének, vállalkozásoknak, cégeknek nem
- a másik azt javasolta, hogy bizonyos tevékenységi köröket, ahol sokakat nem munkavállalóként, hanem katásként alkalmaznak, zárjon ki a jogalkotó, vagyis ezekben a szakmákban ne lehessen választani a kisadózást.
Ám a PM egy harmadik verzió mellett döntött:
Januártól az számít, hogy az egyes szerződések, jogügyletek meghaladják-e a hárommillió forintot; vagyis az új szabály csak azokat a megbízókat, vállalkozásokat érinti, melyek ugyanattól a katás vállalkozástól egy éven belül több mint hárommillió forint értékű számlát fogadnak be.
Izer felidézte, hogy 2013-ban azért lett a KATA, hogy a jellemzően lakosságot ellátó mikrovállalkozásokat, így például a fodrászokat, kozmetikusokat, taxisokat segítse.