Mianmarban bevett gyakorlat, hogy az elnök a hagyományos burmai újév, április 17. környékén amnesztiában részesít embereket. A múlt hónapban is több ezren szabadultak ki így.


A kegyelemben részesítettek között van a Reuters hírügynökség két újságírója, Va Lon és Kjav Szo O is, akiket államtitoksértés miatt ítéltek hét év börtönre.

A két újságíró a mianmari hadsereg által a rohingja muszlimok ellen elkövetett bűnökről írt exkluzív tudósítást. 2017 decemberében tartóztatták le őket, mert munkájuk során bizalmas dokumentumokhoz jutottak. Ügyvédeik szerint a hatóságok tudatosan és tervezetten csapdába csalták őket, hogy ne tudjanak beszámolni mindarról, amit kiderítettek.Szemtanúk a helyszínen lévő tudósítóknak meg is erősítették, hogy a két újságíró már el is hagyta a börtönt. Több mint 500 napot kellett rács mögött tölteniük.

A mianmari hadsereg 2017-ben nagyszabású tisztogató akciót kezdett az Arakán államban élő rohingják ellen, miután helyi muszlim fegyveresek több rendőrőrsöt megtámadtak. Jogvédő szervezetek szerint a hadsereg háborús és emberiesség elleni bűnöket követett el, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint pedig ami történt, az az etnikai tisztogatás iskolapéldája.

Kiemelt kép: ANN WANG / POOL / AFP


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!