A magyar kormány feladata és célja, hogy mindenben támogassa a gyermekeket nevelő családokat, a szorgalmasan tanuló diákokat és a hivatásukat odaadóan végző pedagógusokat - mondta Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere az országos tanévnyitón, vasárnap Sárváron.

Közölte, hogy ezt támogatja a nemzetközileg is páratlan, hét tételből álló családvédelmi program. Elkészült, és a következő tanévben

bevezetik a klasszikus értékekre, de a legkorszerűbb módszerekre és eszközökre támaszkodó nemzeti alaptantervet és kerettantervet. Ehhez alakítják a digitális és hagyományos tankönyveket,

amelyeket a 2020/21-es tanévben minden magyar diáknak ingyenesen bocsátanak rendelkezésre 14 milliárd forint értékben.

800 iskolát épít, illetve újít fel a kormány 276 milliárd forint összértékben. Minden középiskolás diák - évente 140 ezren - a 9. és 11. évfolyamon külföldön egészítheti ki nyelvtudását. Emellett ingyenes első nyelvvizsgát, valamint KRESZ-vizsgát tehetnek a diákok, és minden magyar tanuló térítésmentesen el fog jutni múzeumokba, levéltárakba, színházakba és hangversenytermekbe.

Kásler Miklós úgy fogalmazott: az oktatás, a nevelés és az erkölcs együttese képezi az önazonosságot, "annak a tudatát, hogy ki vagyok és miért vagyok".

"A sokgyökerű magyar nép a történelme során azért tudott fennmaradni, ismét és ismét megerősödni, megalkotni kultúráját, mert mindig visszatért ősei helyes útjára, magasztos eszmék vezérelték, és a helyes értékek mentén cselekedett" - mondta.

A Nemzeti alaptanterv tervezetét tavaly nyár végén tették közzé, majd egy Kormányinfón Gulyás Gergely azt mondta, hogy "jelenlegi formájában biztosan nem fog életbe lépni", mert komoly változtatásokat akartak benne - idézte fel a hvg.hu.

A lap több szakértőt is megkérdezett, akik szerint az anyag tele volt ellentmondásokkal, bár voltak benne pozitív elemek is, de nem találták nemzetinek. A kormány eszmei hiányosságokat talált benne, és januárban új miniszteri biztost neveztek ki a bevezetés előkészítéséhez. Hajnal Gabriellának, az iskolafenntartó Klebelsberg Központ elnökének jutott a pozíció, bár úgy tűnt, hogy a tanterv bevezetésére továbbra is várni kell majd, mert két évvel meghosszabbították a mandátumát. Később az is kiderült, hogy az antiszemita szerzőkhöz vonzódó Takaró Mihály valóban részt vesz az új NAT átdolgozásában, a hírt végül az Emmi megerősítette - írta a lap.