Budapest új vezetése készen áll partneri viszony kialakítására a kormánnyal - hangsúlyozta első nemzetközi sajtótájékoztatóján szerdán Karácsony Gergely megválasztott főpolgármester. Ezt pénteki hivatalba lépése után levélben jelzi Orbán Viktor miniszterelnöknek, akitől személyes találkozót kér.

Karácsony Gergely közölte, még októberben szeretné összehívni az összes ellenzéki vezetésű város polgármesterét, hogy létrehozzák a Szabad Városok Szövetségét, megmutatva, hogy "azok a városok, amelyek szembemennek a politikai árral, szolidárisak" egymással, és megosztják tapasztalataikat, tudásukat.

Kiemelte, a CEU rektorának levelet küld, ebben arra kéri, hogy az intézmény a lehető legtöbb tevékenységét, amely nem ütközik jogszabályba, próbálja megőrizni Budapesten.

Karácsony Gergely kitért arra is, hogy partnerségi viszonyokban gondolkodnak, és ebben

nagy segítségére van Tarlós István eddigi főpolgármester, aki - mint mondta - az átadás-átvétel előkészítésekor rendkívül korrekt partner volt, és "méltó ellenfél után, méltó barát lesz ahhoz, hogy Budapest főpolgármesterét támogató fellépésével a város érdekét szolgálja".

Mindezért szeretné kifejezni nagyrabecsülését - jelentette ki Karácsony Gergely, aki az előbbieket nagyon fontos lépésnek nevezte ahhoz, hogy "Magyarország a stabil polgári demokrácia normális szabályaihoz visszatérjen".

Karácsony Gergely közölte: az új Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésének napirendjén várhatóan szerepel majd - az antikorrupciós civil szervezetek ajánlásaira épülő -

átláthatósági, valamint a szociális és a zöldcsomag.

Utóbbi részeként, szimbolikus intézkedésként kihirdetnék - a világ több nagyvárosához hasonlóan - a klímavészhelyzetet. Ez nagyon világos politikai vállalás azzal kapcsolatosan, hogy Budapest új vezetősége nagyobb figyelmet fordít a klímaváltozás ügyére.

A szociális csomag részeként elkezdik előkészíteni

a 14 évesnél fiatalabbak ingyenes tömegközlekedését Budapesten,

és még idén 6-ról 7 évre emelik az ingyenesség felső korhatárát. Ingyenes közlekedést ajánlanak a regisztrált munkakeresőknek is - jelezte.

Karácsony Gergely elmondta: a Városliget és a Római-part ügyében tesznek azonnali lépéseket,

megtiltják a "rabszolgatörvény" alkalmazását a fővárosi cégeknél, és budapesti érdekegyeztető tanács létrehozását kezdeményezik.

Javaslatot tesznek egy ötletpályázat kiírására, hogy a Városháza most parkolónak használt területét parkká alakítsák.

Október 23-án megnyitják ezt a parkolót - ezzel is azt üzenve a polgároknak, hogy nyitott Városházát szeretnének -, és a rendszerváltást, valamint a harmadik köztársaságot ünneplő kulturális programsorozattal várják a fővárosiakat - jelentette be.

<
A cikk folytatódik a következő oldalon
>