Szerdán tárgyal a Fővárosi Közgyűlés Budapest idei költségvetéséről, melyen az egyik fontos téma a fővárosi színházak sorsa lesz. Karácsony Gergely a Facebookon jelentette ki, hogy tartani fogja magát a decemberi Madách téri tüntetésen tett kijelentéseihez.


Azt mondtam ott, megvédjük a színházainkat, amelyeknek egy rossz és káros törvény veszélyezteti a művészi szabadságát. Utálatos helyzet, utálom magam is ezt a törvényt, ezért úgy kellett ebben az ügyben is számolnunk, hogy figyelemmel legyünk arra, nem csak színházakat kell finanszíroznunk ebben a városban.

- írja főpolgármester, ám azt is hozzáteszi, hogy ezen vállalás betartása nem veszélyeztetheti a város működésképességét. A fővárosi színházak költségvetését jelentős részt állami támogatások teszik ki, a decemberi törvénymódosítás értelmében a fenntartó önkormányzatoknak dönteniük kell, hogy tisztán önkormányzati, tisztán állami, vagy vegyes fenntartásban működtetik-e tovább a színházaikat. Amennyiben igényt tartanak állami pénzre, a kormány beleszólhat az igazgató személyébe. Karácsony öt pontban összegezte álláspontjukat, amihez tartani fogják magukat a kormánnyal való tárgyalások során is:

1. Nem adunk át egyetlen színházat sem a kormánynak, még ha kérik, akkor se: minden színház fenntartói joga a fővárosnál marad.

2. A művészi szabadságukban veszélyeztette színházakat tisztán önkormányzati finanszírozásba vonjuk, vagyis nem lesz az államnak beleszólása a Katona József Színház, az Örkény Színház, a Radnóti Színház és a Trafó művészeti munkájába.

3. A tisztán önkormányzati finanszírozású színházak mellett lesznek a városban vegyes - vagyis állami és önkormányzati - , és tisztán állami finanszírozási kőszínházak is. Utálatos helyzet, mondom, de ezt kényszeríti ránk a fővárosnak hagyott szűk mozgástér. (Az előterjesztés szerint az alábbi színházak lennének közös finanszírozásúak az állammal: József Attila Színház, Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház, Madách Színház, Thália Színház, Új Színház és a Vígszínház.)

4. Biztosítani kell a független színházak és előadóművészek művészi szabadságát azzal, hogy a támogatásukra eddig biztosított pénzt ezután is megkapják, a fővárosi művészek esetén pedig ennek a támogatásnak az elosztásáról a főváros által jelölt kuratórium dönt elvszerű módon.

5. A fővárosi Szabad-Tér Színházat - amely nevével ellentétben nem klasszikus színház, inkább színpad és rendezvényhelyszín -, a jövőben valós funkciójának megfelelően üzemeltetjük tisztán önkormányzati finanszírozásból. Ezt a színpadot többek között független színházi produkciók befogadására is alkalmas helyszínné tesszük, ehhez igazítjuk a cég jogi státuszát és működtetését. Így védjük meg a kormányzati befolyástól veszélyeztetett művészszínházainkat. Számomra ez az elsődleges. A kialakult helyzetet a kormány kényszerítette ránk, ebből próbáljuk a legtöbbet kihozni - bízva abban, hogy már nem kell már sokáig együtt élnünk ezzel az utálatos törvénnyel.

Holnap tárgyal a Fővárosi Közgyűlés Budapest idei költségvetéséről, a szűk mozgástéren belül a budapestieknek tett…

Közzétette: Karácsony Gergely - 2020. február 25., kedd

Kiemelt kép: Mohos Márton / 24.hu


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!