Budapesti járókelőket és egy karácsonyi vásár résztvevőit kérdeztük, milyen fával ünneplik a karácsonyt. Van aki az élő, van, aki a műfenyőre esküszik, de szóba került az is, megoldás lehet-e a faültetés a karácsonyfák pótlására.

A karácsony közeledtével lassan aktuális lesz a fenyőfa beszerzése. Sokaknak elképzelhetetlen ez az ünnep a haragoszöld tűlevelek és a hamisítatlan fenyőillat nélkül. Azonban egyre többen gondolkodnak el azon, mi is lesz a sorsa ezeknek a fáknak az ünnepek elmúltával.

A kérdésre a válasz nem titok: a karácsonyfák legnagyobb része januárban a szemétben végzi. Bár azzal nyugtathatjuk magunkat, hogy ezeket a fákat erdőgazdaságokból, direkt ilyen célra nevelik, az igazság mégiscsak az, hogy az év végén százezrével vágják ki őket a karácsony miatt.

Van más megoldás? – Járókelőket kérdeztünk a fővárosban

Van, aki a műfenyőt preferálja, olyan is akad, aki a gyökeres, földlabdás változattal próbálkozott. Mások kitartanak a hagyományos, élő fenyő mellett, például a karácsonyi hangulatra hivatkozva.

NÉZD MEG BUDAPEST BELVÁROSÁBAN FORGATOTT VIDEÓNKAT!

Abban viszont általános volt az egyetértés, hogy

Többen is részt vettek már valamilyen faültetési akcióban - sőt, olyan is volt, aki az év végi internetes vásárlás során, online szállt be a fatelepítésbe, ezzel ellensúlyozva az élő fenyő felhasználását karácsonyfaként.

Amit a faültetésről tudni érdemes - hogyan (ne) vegyünk részt benne?

Egyre többször találkozhatunk és kapcsolódhatunk be különféle faültetési kezdeményezésekbe. Ha van rá lehetőségünk, a saját kertünkben is ültethetünk fákat.

Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, amelyek betartása segít, hogy a fiatal fák erőre kapjanak:

  • A fák, amelyeket elültetünk, ne várjanak sokat: a beszerzéstől számított 10-14 napon belül kerüljenek a földbe.
  • Ültetés előtt alaposan öntözzük be a fákat.
  • Az ültetőgödör mérete minimum 1,5 x 1,5 x 1,5 méteres legyen. Földlabdás facsemete esetén legalább 10 centiméterrel nagyobb legyen a gödör, mint a fa gyökérzete.
  • Fontos, hogy az altalaj ne legyen kőkemény, illetve elegendő jó minőségű termőtalaj kerüljön rá. Ha a kiásott talaj nem elég jó, talajcserére van szükség.
  • Gondoskodni kell a megfelelő karózásról, drénezésről, takarómulcsról és öntözésről.
  • A beültetés után ismét alaposan be kell öntözni a fát és ha nincsen beépített dréncső, gondoskodjunk egy mélyedés kialakításáról is a fa gyökerének közelében, ahol az öntözővíz összegyűlhet és elérheti a fa gyökerét.
  • Az első 2-3 évben fontos a rendszeres öntözés, mert a fiatal fa csak megfelelően nedves környezetben tud fejlődni.Faültetés akció a Kifli.hu webshopon a Mastercard jóvoltából.

    A cikk a Mastercard támogatásával készült.


    ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!