Szűk két hete számoltunk be arról, hogy óriási teniszblamázs érik Budapesten, ugyanis a WTA-naptár szerint február 17-23. között esedékes, 251 ezer 750 dollár összdíjazású Hungarian Ladies Opennek még mindig nincs helyszíne.
Nos, 28 nappal a torna rajtja előtt az NSO azt írta, megoldás születhetett, mert a hivatásos női teniszezők világszervezetének honlapján az eddig feltüntetett budapesti helyszín Debrecenre változott. A WTA szabályzata szerint bármely torna eredetileg megadott helyszínét nem lehet 200 kilométeres körön kívül helyezni, úgy látszik, saját előírásait is felülírva e 40-50 kilométer különbség felett jó szándékkal szemet hunyt a világszervezet. Ez a jó hír.
A rossz pedig az, hogy amikor a torna honlapján akartuk kideríteni a részleteket, csak egy hibaüzenetet találtunk - itt legutóbbi próbálkozásunkkor legalább a tavalyi verseny információi szerepeltek.
Még nagyobb probléma, hogy a WTA honlapján hiába szerepel Debrecen, a 24.hu információja szerint a város egyetlen szóba jöhető helyszíne, a Főnix Csarnok egyelőre nem rendelkezik aláírt szerződéssel sem a torna jogtulajdonosával, sem annak megbízottjával.
Továbbra is nagy a homály
Megpróbáltuk kideríteni, most akkor lesz WTA-torna vagy sem februárban, ha igen, hol.
A Magyar Tenisz Szövetség honlapján többször deklarálta, hogy a 2020-as WTA-naptárban februári dátummal szereplő Hungarian Ladies Openre nincs szerződése a jogtulajdonossal, illetve nincs állami garanciája, ergo forrása sem a versenyre, így egyedül megrendezni nem tudja. Mivel magyarországi kiemelt eseményről van szó, amit korábban 2017-19 között a szövetség szervezett a BOK-csarnokban, gondoltuk, honi teniszügyben mégiscsak ők a legilletékesebbek.
Richter Attila főtitkártól azt kérdeztük, van-e információja arról, hogy
- magyar részről ki tárgyal, ki szervezi a tornát a jogtulajdonos nevében,
- illetve rendelkezik-e tudással arról, van-e bárkinek is aláírt bérleti szerződése a Debrecen Sportcentrum Kht.-val, a Főnix Csarnok üzemeltetőjével?
Választ nem kaptunk kérdéseinkre.
Hétfő délelőtt írásban fordultunk Steve Simonhoz, a WTA elnökéhez is, akitől megpróbáltuk megtudni: miért cserélték az eredeti helyszínt szabályzatuk ellenére a debrecenire, a változást a torna rendezője alátámasztotta-e aláírt szerződéssel Debreceni Sportcentrum Kht.-val, illetve mit tudnak, Magyarországon ki tárgyal a jogtulajdonos IMG nevében, ki szervezi a versenyt? Írásunk megjelenéséig sajnos tőle sem kaptunk választ.
Mindezek után Becsky Andrást hívtuk. A Főnix Csarnok üzemeltetéséért felelős debreceni Sportcentrum Kft. ügyvezetője kérdésünkre megerősítette, hogy
Richter Attila, a szövetség főtitkára szóban érdeklődött a helyszínt illetően, de a megadott februári időpontra nem rendelkezünk semmilyen aláírt bérleti szerződéssel - sem az MTSZ-szel, sem mással. Erről hétfőn írásban tájékoztattam Steve Simon urat, a WTA elnökét is. A WTA-torna időpontjában a Főnix Csarnokban egyéb események is vannak, köztük egy olyan fitneszrendezvény is, amelyre a jegyek értékesítése már tavaly elindult.
A témában január 10-én megjelent írásunkban már Simon Csaba, a Győri Audi Arénát üzemeltető Győr Projekt Kft. ügyvezetője is megerősítette, hogy a Magyar Tenisz Szövetség főtitkára keres helyszínt az amerikai jogtulajdonos azon versenyére, amelyre saját bevallása szerint a szövetségnek se forrása, se állami garanciája nincs.
Más kérdés, ha elmarad a torna, úgy bár az anyagi felelősség - büntetés a WTA-tól és az elmaradt pénzdíj kifizetése a játékosoknak - a jogtulajdonosé, de a sportpolitikai felelősségben így a szövetség is osztozik.
Richter tevékenységével tehát éppen azt a tornát próbálja segíteni, amelynek támogatásáról az állam lemondott, és kormányhatározatában úgy döntött, inkább a júliusi salakpályás WTA-torna Magyarországra hozatalát támogatja. Mindez annak fényében különösen érdekes, hogy a szövetség elnöke Szűcs Lajos egyébként fideszes országgyűlési képviselő.
Elmaradt WTA-verseny
A hivatásos tenisz történelmében nem hemzsegnek a versenynaptárban szereplő, a nevezéseket már befogadó, ennek ellenére elmaradó versenyek - hamarjában csak egyetlen egyre emlékezünk, a tavalyi WTA Hong Kong Openre. Ott azonban sem a jogtulajdonos, sem a szervező nem tehetett a fiaskóról, az országban zajló erőszakos tüntetések miatt döntött úgy közösen a WTA vezetése és a jogtulajdonos, hogy elhalasztják a tornát. "A legfontosabb érdekelt felekkel folytatott széles körű megbeszélések után arra a következtetésre jutottunk, hogy egy későbbi időpontban jobban biztosítható a verseny zavartalan lebonyolítása" - érvelt tavaly szeptemberben a Hongkongi Tenisz Szövetség nyilatkozatában. Mivel a politikai helyzet érdemben nem változott, a tornát nem rendezték meg, de az idei versenynaptárban is szerepel október időponttal.
Kiemelt kép: Jonathan Moore/Getty Images/AFP