A piaci folyamatokból kiindulva akár 30-40 százalékkal is csökkenhetne a hazai lakossági gázár - ezt mondta a Népszavának egy olaj- és gázpiaci szakértő. Ennél pontosabb becslést nem lehet adni, mert a lakossági gázár politikai kérdés is, mindenesetre ez a közelítő becslés is jól mutatja, hogy a rezsicsökkentéssel 2014-ben befagyasztott, rögzített lakossági gázárral az emberek, a lakosság milyen sokat veszít, mennyivel többet fizet a kelleténél.


Az európai tőzsdei gázár az elmúlt egy év alatt szinte harmadára esett, és ilyen mélyen tíz éve, mondhatni a fejlett európai gáztőzsde kialakulása óta nem járt a kurzus - írja a lap. De ha nem csak az elmúlt évet nézzük, hanem az elmúlt hat évet, akkor is az látszik, hogy a piaci gázár sokkal tovább volt a rezsicsökkentéssel befagyasztott árnál olcsóbb, mint amikor meghaladta azt.

Amit az emberek zsebéből így kihúztak, az az államnál csapódik le extraprofitként.

Az állami MVM-hez tartozó MFGK a lakossági gázt az oroszoktól a piacihoz közeli árszinten vásárolja. Az állami gáznagykereskedőnél az elmúlt években durván 100 milliárd forintja gyűlt össze ezen, hogy a piaci árszinten vásárolja a lakossági gázt, csak éppen a lakossági felhasználói ár meg ezt jócskán meghaladja.

Kiemelt kép: Fotó: Bielik István / 24.hu


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!