A Hold minden bizonnyal úgy jött létre, hogy egy Mars méretű objektum a Földnek csapódott, az így kilökődött anyagból pedig lassan összeállt égi kísérőnk. A "dátum" azonban bizonytalan, az eddigi közmegegyezés szerint a Naprendszer születése után 140 millió évvel, ami a mából visszatekintve felfoghatatlan, 4,51 milliárd évet jelent - írja az IFLScience. A Német Légi- és Űrközlekedési Központ (DLR) friss tanulmánya azonban matematikai modellszámításokra alapozva azt mondja,


a Hold ennél fiatalabb, még "csak" 4,425 milliárd éves.

Ez ugye 85 millió évet jelent, a bizonytalanság pedig plusz/mínusz 25 millió év. De miből jutottak erre a következtetésre? A Holdról származó kőzetek korát vizsgálva. Eleinte ugyanis a frissen született égitestet - a Földhöz hasonlóan - hatalmas, ezer kilométer mély magmaóceán, azaz olvadt kőzet borította. Korábban úgy gondolták, 35 millió évre volt szükség, hogy ez megszilárduljon és létrejöjjenek a kőzetek.

Az új kutatás azt modellezte, mennyi ideig tartott ez a folyamat, közben pedig milyen ásványok keletkeztek. Amikor eredményeiket összevetették a valódi holdkőzetekkel, kijött a különbség. A Hold "új kora" egyébként összhangban van azon korábbi tanulmányokkal, melyek az égitest születését a Föld fém magjának megjelenéséhez kötötték.

Kiemelt kép: Paramount Pictures - Alced Produ / Collection ChristopheL via AFP


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!