A délutáni pihenőidő, azaz a szieszta egyes országok kultúrájába teljesen beépült, míg máshol elképzelhetetlennek tartják, holott több vizsgálat is bizonyította már a napközbeni szunyókálás pozitív hatásait.
A szundítás előnyei
A kilencvenes években, a NASA pilótáival végzett vizsgálatból például kiderült, hogy egy-egy rövid, nagyjából 25 perces szieszta az éberséget 54 százalékkal, a teljesítményt pedig 34 százalékkal növelte. Ezenkívül azt is megállapították, hogy szieszta után kevésbé érzékelhetőek rajtuk a fáradtság jelei, miközben sokkal jobb a közérzetük is, ráadásul pedig javul az érvelési és a döntéshozó képességük is.
De a Harvard Egyetemnek is volt néhány éve egy kutatása, amely során 24 ezer görög önkéntest követtek hat éven keresztül, akiknek a többi között szundikálási, pihenési szokásaikról gyűjtöttek adatokat. A vizsgálat végén pedig arra jutottak, hogy a résztvevőknél, akik rendszeresen (hetente legalább háromszor, minimum fél órát) aludtak délutánonként,ritkábban alakult ki szívbetegség, mint azoknál, akik nem tették meg. Ráadásul még azok is, akik “csak tíz percre” hunyták le a szemüket, 12 százalékkal csökkentették a szívbetegségek rizikóját.
A forgolódással, ébren töltött hosszú órákkal tarkított éjszakák megkeserítik a nappalokat és negatív hatással vannak életminőségünkre. Az álmatlansággal azonban nem kell és nem is szabadna együtt élni. Az inszomnia okairól és lehetséges kezeléséről korábbi cikkünkben Horváth Ágnes alvásszakértővel beszélgettünk.
Azt is jó tudni, hogy a sziesztázásnak is megvan az ideális időpontja. Vizsgálatok szerint azoknak a felnőtteknek, akiknek alapvetően szabályos az alvás-ébrenlét ritmusa, a kora délutáni órák a legmegfelelőbbek erre, nagyjából félúton a szokásos ébredés és a lefekvés között.
Nem való mindenkinek!
Mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy a délutáni pihenés nem helyettesítheti a normális, éjjeli alvást. A sziesztázás jótékony hatása, hogy szellemileg felfrissülünk tőle, így ha azért dőlnénk le délután, mert kifejezetten álmosak vagyunk, akkor először inkább vizsgáljuk meg, hogy vajon éjjelente alszunk-e eleget. Sőt azt is jó tudni, hogy a napközbeni folyamatos álmosság akár valamilyen betegség előjele vagy éppen következménye is lehet: például a pajzsmirigy-problémák egyik jellegzetes tünete az állandó fáradtság. Ha pedig esténként kifejezetten nehezen szoktunk elaludni, akkor érdemes kerülni a délutáni szundítást, hiszen csak még jobban felboríthatja bioritmusunkat, és még nehezebben megy majd a napvégi álomba merülés.
Kiemelt kép forrása: alvasguru.hu
Forrás: https://www.hazipatika.com