A Népszavának név nélkül nyilatkozó kormányzati tisztviselő lényegében elismerte, hogy a pedagógusok kirendelésének szabályozásával a tanárhiány fokozódására készülhet fel a kormány.


Májusban két magas szintű egyeztetés is volt a státusztörvénnyel kapcsolatban, a Bizottság a magyar kormány több lépését is üdvözölte, azonban maradtak vitás pontok - írja a Népszava egy, a tárgyalásokra rálátó magyar kormányzati tisztviselő beszámolója alapján.

A Bizottság négy lényegi területen szeretne változtatásokat a törvénytervezetben:

  • egyeztetési kötelezettség a szakszervezetekkel,
  • a nevelés-oktatással lekötött heti munkaidő kérdése,
  • az új sávos bérrendszer kérdése,
  • a pedagógusok kirendelése másik intézménybe.

    A szakszervezetek kapcsán a Bizottság azt szeretné, ha legalább a legnagyobb taglétszámmal rendelkező szervezettel tárgyalna a kormány, amire úgy tűnik, hogy nyitott is a kabinet.

    A heti munkaidő jelenleg 22-26 órában van felosztva, ezt tenné egyértelműbbé és átláthatóbbá a Bizottság, illetve azt szeretnék elérni, hogy aki többet dolgozik, az több pénzt is keressen. Ennek kapcsán már be is lett nyújtva egy törvénymódosító javaslat heti fix 24 tanítási óráról.

    A sávos bérrendszer legnagyobb problémája, hogy túl szélesek a sávok, illetve több objektív szempontra lenne szükség a pedagógusok teljesítményének értékeléséhez és ezen keresztül a bérek megállapításához. Itt arról beszélt a megkérdezett kormányzati tisztviselő, hogy “foglalkoznak a kérdéssel”.

    A kirendelések esetében azt tartaná elfogadhatónak a Bizottság, ha az áthelyezések elsősorban önkéntes alapon történnének és egyoldalú kijelölésre csak akkor kerülhetne sor, ha másként “a megfelelő minőségű oktatás” a hiánnyal küzdő intézményben nem lenne biztosítható.


    ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!