Izraeli fejlesztésű kémszoftvert próbáltak telepíteni az Amnesty International egyik munkatársának telefonjára idén júniusban - írja az AP hírügynökségre hivatkozva a 444.hu. Az Amnesty International részletes jelentést publikált az esetről, amelyben leírták, hogy milyen fertőzött domaineket használhat az izraeli magáncég, illetve megrendelői a kémszoftver telepítésére.
A Pegasus nevű kémszoftvert 2016-os felfedezésekor az egyik legprofibb kémszoftverként jellemeztek a szakmában. A szoftver az Iphone operációs rendszerének három sérülékenységét kihasználva jailbreakelte a megtámadott készüléket, lehetővé téve, hogy
a felhasználó tudtán kívül, távolról telepítsék a megfigyelőszoftvert, amivel rögzíthették a telefonon bonyolított hívásokat, olvashatták a szöveges üzeneteket, begyűjthették a felhasználó jelszavait, és még azt is nyomon követhették, hogy merre jár.
Az Apple az IOS 9.3.5-ös frissítésével elméletben javította ezeket a hibákat.
A szoftvert az NSO Group nevű izraeli magáncég fejlesztette ki, amit az izraeli hadsereg hírszerzőrészlegének három volt katonája alapított. A Pegasust álítólag csak állami szereplőknek árulják a szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni harchoz, de már több esetben kiderült, hogy megrendelőik másra is használják.
Az Amnesty vizsgálatából kiderült, hogy 600-nál több szervert használtak a Pegasus telepítésére. Köztük például ezt:
legyelvodas(.)com,
amit szinte biztosan magyar célszemélyekre szabhattak. A 2018-as választási kampányban a kormánysajtó közölt olyan, titokban rögzített beszélgetéseket, melyekről időközben kiderült, hogy a Black Cube nevű izraeli magántitkosszolgálat emberei készítették és vágták meg őket a megrendelő igényei szerint. A beszélgetések tartalmát Bayer Zsolt közölte a Magyar Időkben.
A domaint 2018. februárjában, a magyar civilekkel szembeni magántitkosszolgálati akció idején regisztrálták Panamában.
Kiemelt kép: Jaap Arriens / NurPhoto