A magyar vásárlók többsége saját használatra vásárol lakást külföldön, míg csak kisebb rész vesz ingatlant befektetési céllal.


A megtakarításaik védelme érdekében, az Ukrajnában zajló háború és a hazai magas infláció miatt egyre több középosztálybeli magyar vásárol külföldön ingatlant, írja a Népszava ingatlanszakértők alapján. A külföldi ingatlanok értékesítésével foglalkozó Rellox magyar értékesítője szerint a többség (60%) saját használatra, ennél valamivel kevesebben (40%) pedig befektetési céllal vásárolnak külföldi ingatlant.

Forgács Péter a lapnak elmondta, hogy Ausztria számít a legnépszerűbb országnak. Nyugati szomszédunknál a vásárlók 43,5 százaléka költi ingatlanra a pénzét. A második helyen Horvátország áll (26,1%), míg a harmadik helyen holtversenyben Spanyolország és Olaszország 10-10 százalékkal. Ausztria mellett nemcsak a közelsége szól.

„Az ingatlanok túlnyomórészt bérleti módban épülnek fel, vagyis kötelező a további bérbeadás, de persze van saját használati lehetőség is. Ezenkívül mindegyik ingatlannak van beállított kezelője, ő gondoskodik mindenről, például a további bérbeadásról is. Előnyt jelent továbbá az ÁFA visszaigénylése a vételárából” – tette hozzá a szakértő, aki szerint a horvátországi tengerparti ingatlanok is kelendőek, elsősorban a közelség miatt.

„Az euró idei bevezetésének és a schengeni csatlakozásnak köszönhetően egyre csak nő a kereslet” – mondta Forgács Péter.

Egy spanyolországi ingatlanok értékesítésével foglalkozó iroda szerint ott is van infláció, ennek ellenére nem drágák a lakások.

„Egy két hálószobás lakáshoz egy mediterrán lakóparkban már 80 ezer euróért, tehát körülbelül 30 millió forintért hozzá lehet jutni” – árulta el Murár Zsóka, az Artshome Ingatlaniroda tulajdonosa. Szerinte a magyar vásárlók úgy látják, hogy Spanyolországban olcsóbb az élet, és normális, rendezett viszonyok uralkodnak.

„Bár az utóbbi hónapokban elindult egy hazavándorlási tendencia, ami annak köszönhető, hogy Spanyolországban nem beszélnek olyan jól angolul, nehéz az értelmiségi közegnek elhelyezkedni” – jegyezte meg.

Mindkét ingatlanszakértő szerint míg korábban a felső tízezerre volt jellemző a külföldi ingatlanok vásárlásra, addig mára többnyire a középosztály felső rétege vesz határon túli lakást.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!