Mutatjuk a listát!
Megjelentek a Magyar Közlönyben az évértékelőn bejelentett családvédelmi akcióterv részletei.
A kormányrendeletek tartalmazzák a 2019. július elsejével életbe lépő négy új intézkedés -
a babaváró támogatás, a nagycsaládosok autóvásárlási támogatása, a családi otthonteremtési kedvezményhez (csok) kapcsolódó hitelek kibővítése és ingatlanfedezetű jelzáloghitelek mérséklése - részleteit,
és néhány adminisztratív könnyítést a csok szabályozásában. Novák Katalin államtitkár az utóbbira példaként azt mondta, hogy a jövőben, ha valaki már igénybe vette a csokot, de olyan élethelyzetbe került, hogy vissza kellett fizetnie a támogatást, és ezt meg is tette, akkor még egyszer felveheti azt úgy, mintha korábban még nem tette volna meg.
Sokak számára a 10 millió forintos, kamatmentes babaváró hitel részletei a legfontosabbak. Ez az, amelyről korábban bejelentették: minden 40 év alatti nő, aki első házasságát köti, 10 millió forint kedvezményes kölcsönben részesülhet, a törlesztést az első gyermek érkezésekor három évre felfüggesztik, a második gyermek érkezésekor újból három évre felfüggesztik, és a tőketartozás harmadát nem kell visszafizetni, és ha harmadik gyermek is születik, a kölcsön további részét teljes egészében elengedik.
A rendelet alapján a pároknak normál banki hitelbírálaton kell majd átesni a hitel felvételéhez.
A törlesztőrészlet mellett pedig havi néhány ezer forintos állami kezességvállalási díjat is kell majd fizetniük.
A kormány a jelenlegi hozamkörnyezetet alapul véve közel 5 százalékos kamattámogatást nyújt, így válik kamatmentessé a hitel a pároknak. Ha azonban nem születik meg 5 éven belül az első gyerek, akkor néhány kivételtől eltekintve egy összegben kell visszafizetni a kapott, akár több mint 2 millió forintos kamattámogatást. A Portfolio szerint ez akár 8 százalékra is felemelheti a bank a hitel kamatát.
A hitelt a következő feltételek mellett lehet felvenni:
- a feleség betöltötte a 18. életévét, de még nem töltötte be a 41. életévét,
- a házaspár mindkét tagja rendelkezik magyarországi lakcímmel,
- legalább az egyik házastárs legalább 3 éve folyamatosan magyarországi tb-jogosult, vagy felsőoktatási tanulmányokat folytat, vagy külföldi tb-jogviszonnyal rendelkezik,
- a pár egyik tagja sem büntetett előéletű,
- egyik hazásfélnek sincsen a NAV által nyilvántartott köztartozása,
- mindketten magyar állampolgárok vagy magyarországi tartózkodási joguk van,
- a hitelt igényelni kívánó házaspár valamely tagja legalább egy gyermeket nevel, akkor legalább az egyik házastárs az első házasságában él (a megözvegyülést nem kell figyelembe venni),
- nincsenek rajta a negatív KHR-listán (köznyelven BAR-listán, vagyis rossz adósok, hitelt vissza nem fizetők listáján),
- nem áll fenn olyan tény vagy körülmény, amellyel a közös gyermekvállalás nyilvánvalóan lehetetlennek tekinthető,
- vállalják, hogy a kölcsönszerződés megkötését követően született vagy örökbefogadott gyerekeiket a nagykorúvá válásukig, de legfeljebb a kölcsönszerződés megszűnéséig a saját háztartásukban nevelik.
A közlönyben megjelent a kormányhatározat a már folyamatban lévő bölcsődei férőhelyek bővítéséről, valamint a 2020. január elsejétől életbe lépő új intézkedésekről, a négygyerekes nők személyi jövedelemadó (szja) mentességéről és a nagyszülői gyedről is.
A kormányhatározat szerint a jelenlegihez képest 20 ezerrel emelik a bölcsődei férőhelyek számát, így 2022-re 70 ezer férőhely jöhet létre, gondoskodnak a megfelelő szakemberek biztosításáról a bölcsődékben, továbbá áttekintik a bölcsődék finanszírozási rendszerét is, és megemelik a magán- és a családi bölcsődék finanszírozását.
A legalább négy gyereket szülő, illetve örökbefogadó és felnevelő nők szja mentességét törvényben kell majd szabályozni,
amire az őszi ülésszakban kerülhet sor. Az szja-mentesség élethosszig tart, a munkával megszerzett jövedelemre vonatkozik, és megmarad mellette a családi adókedvezmény rendszere is.
A nagyszülői gyednek köszönhetően a dolgozó szülők átadhatják majd a gyed jogosultságukat valamelyik nagyszülőnek.
Ebben az esetben a nagyszülő korábbi jövedelme lesz az irányadó a gyed összegének kiszámításánál, viszont a szülőnek kell jogosultnak lennie a gyed-re. Egy nagyszülő több gyerekének több unokája után többszörösen is igénybe veheti a gyedet, ugyanakkor nem lehet párhuzamosan otthon a nagymama és a nagypapa is két különböző unokával.