A koronavírus-járvány felforgatta a munkaerőpiacot. A világban tízmilliók veszítették el megélhetési forrásukat, a foglalkozások egy részének jövője teljesen bizonytalanná vált. Leginkább azok a munkahelyek vannak veszélyben, amelyek személyes, fizikai jelenlétet igényelnek a munkahelyen - szemlézte az IMF blog cikkét a Növekedés.hu.
Azok, akik valamilyen okból nem tudnak távmunkát végezni, a járvány miatt veszélyt jelentenek a vállalkozások számára. A cikk szerint leginkább a szegényebbeket és a pályakezdőket fenyegeti a munkanélküliség. Az IMF szakértői a szervezet 189 tagja közül 35 ország adatait elemezték. Becslésük szerint
hozzávetőlegesen százmillió munkavállaló állása van veszélyben, mert nem tudnak home office-ban dolgozni. Vagyis a munkavállalók 15 százalékát fenyegeti ez a veszély.
A felmérés azt mutatta, hogy a vendéglátásban és a turizmusban, valamint a nagykereskedelem és a kiskereskedelem dolgozóknak van leginkább félnivalójuk, mert az ő munkájuk nem nagyon végezhető home office-ból. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy több mint 20 millió embert fenyeget annak veszélye, hogy elveszíti megélhetését.
Az IMF közgazdászai szerint a kormányok tehetnek a veszélyeztetett rétegek védelmében. Például kiterjeszthetik a társadalombiztosítást és szociális hálót, hogy megvédjék a legszegényebbeket a világjárvány kedvezőtlen következményeitől. De a bértámogatások és a gazdaság újraindítását segítő támogatások is segíthetnek ezeken a rétegeken - írja a lap.
Koronavírus - Még több hír a témában
ENSZ-főtitkár: Talán globális alapjövedelemre lenne szükség
- Második napja rekordmagas az új koronavírus-fertőzöttek száma a világban
- Megbénultak a drogkartellek: a kábítószer drágul, a háborúk még véresebbek
Kiemelt kép: Getty Images