Belehallgatott a Juno űrszonda a Jupiter egyik holdjának, az Iónak a hangjába - írja a Phys.org tudományos szakportál. Az eszköz a Juno Waves tudományos műszerrel vizsgálta a Jupiter által kiadott rádióhullámokat, hogy felmérje a pontos forrásukat, eközben fogta fel az Ióból áradó elektronok "hangját", amelyek a bolygó felé tartottak.
A kutatók úgy gondolják, rájöttek, mi váltja ki a Jupiter nagyon erős mágneses mezejéből érkező rádióhullámokat.
Az óriási bolygó mágneses mezejében több holdja is mozog, az Io van a legközelebb a planétához. Ennek következtében a hold gravitációs húzd meg - ereszd meg játékot játszik a bolygóval és a többi kísérővel, aminek hőképződés a mellékterméke. Az Ióra ez elég extrémen hat, a felszínen rengeteg vulkánkitörést eredményez.
A vulkánok egy rakás anyagot (port és gázokat) engednek a Jupiter felé, ezen anyagok összetevői közül pedig néhány töltéssel rendelkező ionokká és elektronokká válik szét. Ezeket a Jupiter mágneses mezeje bekebelezi. Ahogy a bolygó és a hold elhalad egymás mellett, az elektronok felgyorsulnak, és a Jupiter északi és déli sarkai irányába terelődnek. Ilyenkor keletkeznek a rádióhullámok, ezt tudta most meghallgatni a Juno is.