Napjainkban Dr. Tijion Esho klinikájára egészen más igényekkel érkeznek és az orvos szerint ennek nem utolsó sorban a közösségi média az oka. Vendégei, akiknek többsége 18 és 25 év közötti, olyanná szeretné a valóságban is átváltozni, amilyenné a képszerkesztő programmal varázsolták át külsejüket - írta a Daily Mail.
Esho doktornak már saját szakszava is van erre a jelenségre: „Snapchat-diszmorfia”.
Vagyis a chat-oldalak kedvéért páciensei másnak akarják mutatni magukat, mint amilyenek valójában, mert elégedetlenek a külsejükkel és azt remélik, hogy ettől szebbnek látják őket. A kifejezés akkor szakadt ki belőle, amikor az egyik konzultáció során felháborodott kliensének a valóságtól teljesen elrugaszkodott kérésétől... de azóta is már többször megesett vele, hogy nem tudta megmagyarázni a hozzá forduló ifjú hölgynek: az ő arcát nem lehet úgy a valóságban átszabni, ahogy azt egy applikációval megtette.
Esho doktor klinikája egyébként nagyon népszerű a Facebookon, a Twitteren és az Instagramon, legtöbben ott találják meg az intézményt.
Aztán amikor az így bejelentkező megjelenik a rendelésen, a doktor és kollégái rá sem ismernek az oldalon látott profilja alapján.
A plasztikai sebésznek egyben jó pszichológusnak is kell lennie, nem szabad hirtelen elutasítania a lehetetlen kérésekkel előálló pácienst, mert többségük törékeny személyiségű, inkább megpróbálja őket meggyőzni, vagy más megoldást ajánl neki. Attól tart ugyanis, hogy mivel a plasztikai sebészet óriási iparággá nőtte ki magát, ha ő gyorsan lerázza az illetőt, biztosan lesz olyan, aki megpróbálja azt is, amit nem lehet.
Augusztus elején jelent meg a JAMA című amerikai szaklapban egy tanulmány, mely szerint a közösségi oldalakon megjelent fotó-manipulációk nyomán ugrásszerűen megnőtt azoknak a száma, akik olyan fizikai tökéletességre törekszenek, mint amelyint ezek az alkalmazások lehetővé tesznek. A tanulmány szerint az amerikai plasztikai sebészek 2015-ben 42, 2016-ban pedig 55 százalékos emelkedését regisztrálták azoknak a pácienseknek, akik a szelfijeikhez akartak hasonlítani.
„A mai nemzedék nem menekülhet el a „Truman-hatás” elől, mert beleszülettek a közösségi oldalak korába, ahol érzéseik és önértékelésük csakis a lájkokon és a követőkön alapul.
"Korábban ilyen képeket a magazinokban és a tv-ben láthattuk. Most, hogy mindennap látjuk őket, sokkal kritikusabbá válunk tőlük önmagunkkal szemben” – vélekedik dr. Esho, aki tudatában van emiatt megnövekedett felelősségének is.