Romániában a március 25-én déli 12 órától érvénybe lépett rendelet a magyarországinál sokkal szigorúbb, 24 órás kijárási korlátozásokat vezetett be, ám ezeket fantáziadús trükkökkel próbálják meg kijátszani a leleményes állampolgárok. Általában sikertelenül, és a rendfenntartók - rendőrség, csendőrség, helyi rendőrség, katonaság - rendre meg is osztják a médiával ezeket, lazítva a lakosság körében a bezártság depressziós kínját.
Kivette a díszhalat az akváriumból, és elvitte sétálni
Akinek nem kell bejárnia dolgozni, annak a négy fal közül való rövid kiszabadulásra igazából három kiskapuja maradt:
- vásárlás a közeli bolt(ok)ban,
- a házi kedvenc sétáltatása,
- és kocogás a lakhely környékén.
Minden esetben vinni kell a személyi igazolványt és a saját felelősségre írt nyilatkozatot, amelynek tartalmaznia kell a kilépés célját és az útvonalat. A formanyomtatvány letölthető a kormány vagy a belügy honlapjáról, de akinek nincs nyomtatója, kézzel is megírhatja.
A trükkök népszerűségi listáját egyelőre messze az a fiatalember vezeti - a rendőrség titkolja a település nevét -, akinek nem lévén négylábú háziállata, kivett egy díszhalat az akváriumából, belecsúsztatta egy zacskó vízbe, majd kisétált vele az utcára. Az őt megállító rendőröknek azt mondta, számára a hal egy háziállat, és most sétál vele egyet. A röhögésüket nehezen leplező rendőrök végül kénytelenek voltak megbüntetni.
Lóháton a belvárosban
Háziállat tekintetében a méret nem számít alapon Iaşi-ban egy férfi a belvárosba lovagolt ki. Illetve be. Szintén itt bukott le egy másik férfi, aki az autójába ültette a macskáját, és furikázott a városban, valamint annak környékén, saját bevallása szerint legalább 30 kilométert.
A most Románia Lombardiájának számító Suceava megyeszékhelyen - a helyi kórháznak köszönhetően itt valóságos fertőzési góc alakult ki - egy Olaszországból hazatért fiatalembert az előírásoknak megfelelően a hatóságok kéthetes karanténba helyeztek. Innen megszökött, de a rendőrök elcsípték és igazoltatták, miközben 30 papagájt és egy kutyát sétáltatott az utcán. Mivel megsértette a karanténtörvényt, ellene bűnvádi eljárás indult, s akár több évre börtönbe kell vonulnia.
Még a második rendelet - az csak este 22 és reggel 6 óra között korlátozta a kijárást - idején történt, hogy egy szűk baráti csoport tagjai arra hajazva, hogy a városba rendre lejönnek a hegyekből a medvék, medvejelmezben ugrándozva az egyik parkban vezették le a felgyülemlett energiát.
"Megyek a nagyihoz segíteni"
Ez is népszerű trükk, ugyanis a rendelet szerint idős családtag gondozása, számára gyógyszer beszerzése, vásárlás stb. leple alatt viszonylag szabadon lehet mozogni napközben. Egy, a járőrök által megállított fiatalember is ezt mondta, csakhogy nem volt nála a kötelező írásos nyilatkozat. De pontosan megmondta nagymamája nevét, lakcímét. A rendőrök ellenőrizték, és kiderült, hogy a nagymama tíz éve halott.
Állítólag a "nagyis" kiskapu leple alatt írásos nyilatkozattal felszerelve sokan kelnek útra a haverokhoz flekkenezni, bulizni, vagy telefonos egyeztetés után prostituálthoz, mert ritka öntudatos kell legyen a járőr, aki ellenőrzi a szabályosan kitöltött nyilatkozatot.
A kijárást korlátozó rendelet közterületre vonatkozik, viszont a panelházak teteje magánterület. Ezt használta ki egy fiatalember, aki a tetőn ugrókötelezett, és ezt meg is osztotta közösségi oldalán. Olyan helyet talált, ahol a fertőzés veszélye gyakorlatilag nulla.
A romániai ellenzék egyelőre igyekszik együttműködni a kormányzó, de a parlamentben kisebbségben lévő Nemzeti Liberális Párttal (PNL), a válságstábnak is van ellenzéki tagja. Klaus Iohannis államfő és Ludovic Orban miniszterelnök szinte naponta nyilatkozik, válaszol élő adásban az újságírók kérdésére. Politikai színezettől függetlenül pedig most mindenki arra figyelmeztet a napi 24 órában csak a koronavírussal foglalkozó három nagy hírtelevízióban, hogy a felsorolt jópofaságok érdekesek, de a fő veszélyforrás az emberek fegyelmezetlensége. Amire a "díszhalasok" és a "nagyisok" jelentik az élő példákat.
Marcel Vela belügyminiszter - a szükségállapotban ő az ország második embere - szerint a lakosság jelentős részében egyszerűen nem tudatosul a hatalmas veszély. Jelenleg
több mint 7200-an vannak intézményesített, őrzött karanténban, közel 125 ezren otthoni elzártságban, ám naponta vélhetően ezrével szegik meg a szabályokat, s eddig kétszáz bűnvádi eljárás indult.
A hatóságok településre, megyére, életkorra lebontva hozzák nyilvánosságra a megbetegedettek, halottak számát, viszont a naponta végzett körülbelül 1000-1500 koronavírusteszt rém kevés a valós helyzetképhez.
Hétvégi himnusz
Morbid hangulatot kelt, hogy a szigorú kijárási korlátozások miatt amúgy is üres utcákon szombaton és vasárnap 17 és 21 óra között megy a rendőrautó, és szól a román himnusz. Az első tapasztalatok szerint nem is lehet hallani, mi bömböl a hangszórókból, inkább csak valami zaj szüremlik a lakásokba
- nyilatkozta a 24.hu-nak Bende Sándor gyergyószéki RMDSZ-es parlamenti képviselő, aki úgy véli, az országnak a jelenlegi kritikus helyzetben nem pont erre van szüksége, hisz munkahelyek szűnnek meg, a bejelentett gazdasági intézkedések még váratnak magukra a gyakorlatban, és "rohamléptekkel haladunk arra, hogy a lakosság kenyér nélkül maradjon".
Egyébként a belügyminiszter által katonai rendelettel meghozott intézkedés ellen hangosan és hivatalosan nem tiltakoztak a pártok és a civil szervezetek. Ráadásul a miniszter a himnusz mellé jó hangminőséget is kért, ám ennek teljesítésére a rendőrautók zöme egyelőre alkalmatlan.
Kiemelt kép: rendőrök igazoltatnak egy idős házaspárt az erdélyi Csíkszeredában 2020. március 26-án. Fotó: Veres Nándor / MTI