A szakemberek úgy gondolják, hogy az általuk Planetary Health (a föld egészsége) étrendnek nevezett diéta követésével évente több mint 11 millió idő előtti elhalálozást lehetne megelőzni - írja az MTI. Az étrenddel emellett csökkenthetnénk az üvegházhatású gázok kibocsátását, illetve elősegíthetnénk a földterületek, vízkészletek és a biológiai sokféleség megóvását.

Az étel, amelyet megeszünk és a mód, ahogyan előállítjuk az élelmet, hatással van az emberek és az egész bolygó egészségére, jelenleg azonban nagyon rossz úton járunk mindkét tekintetben"

- mondta Tim Lang, a Londoni Egyetem munkatársa.

A becslések alapján a globális népesség 2050-re eléri a 10 milliárd főt. Egy egészséges, fenntartható étrend kialakításához drasztikusan át kell alakítani az étkezési szokásokat, fejleszteni kell az élelmiszertermelést, illetve csökkenteni az élelmiszerhulladék mennyiségét.

A globális élelmiszerrendszer olyan mértékű átalakítására van szükség, amelyre még soha nem volt példa"

állapította meg Lang.

A kutatók szerint drasztikusan át kell alakítanunk az étrendünket - Fotó: Pixabay

Az olyan krónikus betegségek, mint az elhízás, a cukorbetegség, az alultápláltság és a rák több fajtája mind a nem megfelelő étrendhez köthető. Az adatok alapján az egészségtelen táplálkozás jelenleg több halálozásért és betegségért felelős, mint a védekezés nélküli szexuális aktus, az alkohol- és kábítószer-fogyasztás, illetve a dohányzás együttesen.

A szakértők szerint az egészség megőrzése érdekében a vörös húsok és a cukor globális átlagfogyasztását 50 százalékkal kellene csökkenteni, míg a gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek és magvak fogyasztását megkétszerezni.

Regionális szinten mindez jóval drasztikusabb változtatásokat jelentene: Észak-Amerikában például az új étrendben ajánlott mennyiségnél mintegy 6,5-ször több vörös húst fogyasztanak.

Langék úgy vélik, nagyon vakmerő lenne abban reménykedni, hogy az egész világ alkalmazkodni fog ehhez az ideális étrendhez. Az élelmiszerhez való egyenlőtlen hozzáférés ugyanis ellehetetleníti a diéta globális szintű bevezetését.

Kiemelt fotó: Pixabay


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!