A dél-afrikai Makhonjwa-hegységben rengeteg ősi kőzet található, egy friss tanulmány szerint ugyanakkor nem minden helyi kőzet földi eredetű - írja a ScienceAlert. A szakértők a térségben folytatott vizsgálat során 3,3 milliárd éves földön kívüli szerves anyag nyomaira bukkantak a helyi vulkanikus üledékben.

Ez az első alkalom, amikor földi kőzetekben tényleges bizonyítékot találtunk a földön kívüli szén jelenlétére

- mondta Frances Westall, a Francia Tudományos Kutatási Központ munkatársa és a csapat tagja.

Egyes kutatók azt feltételezik, hogy az élet azon molekuláknak köszönhetően jött létre, amelyek az ősi Földet elérő meteoritokkal és aszteroidákkal érkeztek. Az új felfedezés alátámaszthatja ezt az elképzelést.

Kép: iStock

Westall kollégáival a Makhonjwa-hegység egy 2 milliméter vastag vulkáni rétegét vizsgálva két földön kívüli eredetű szerves anyag jelét azonosította. Az egyik anyag egy ősi meteoritból, egy szenes kondritból származhat, a másik pedig nikkelből, krómból és vasból épülhetett fel. A meteoritok maradványai megőrizték a több milliárd éves szenet.

Azt nem tudni, hogy a két anyag egy becsapódással érkezett-e. Elképzelhető, hogy a távoli múltban mikrometeorok egy csoportja érkezett, az objektumok pedig a légkörben égtek el, elvegyültek az atmoszférában lévő vulkáni hamuval, majd lassan lerakódtak.

Kiemelt fotó: iStock


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!