A Huawei már rég nem kispályás szereplő a mobilok világában, annyira nem, hogy világszinten már a második helyen tanyáznak, megelőzve az Apple-t az eladott készülékek terén. A gyártó telefonjai ráadásul meghaladták azt a státuszt, hogy szimplán kínai mobilként hivatkozzunk rájuk: a márkának egyre jelentősebb a rajongótábora, és az új készülékek megjelenését komoly érdeklődés övezi. Még nem az iPhone-szint, de látva a cég okostelefonjainak fejlődését, már az sincs messze.
2018-ban a kínai vállalat már előrukkolt egy jól sikerült termékcsaláddal, a P20-szériával, de az év végére tartogattak még egy sorozatot, a Mate 20 készülékeket, amiből a Lite változat után a legerősebb modellt, a Huawei Mate 20 Pro készüléket is alapos tesztnek vetettük alá - a helyzet pedig az, hogy ennél jobb androidos mobil még nem volt a kezünkben.
Képgaléria:
Huawei Mate 20 Pro
Fotó: Birkás Péter / 24.hu
HUAWEI MATE 20 PRO SPECIFIKÁCIÓK:
Kijelző: 6,39 hüvelyk, OLED, 1440 x 3120 pixel, 19.5:9 képarány
Chipset: Kirin 980
RAM: 6 GB
Tárhely: 128 GB
Hátlapi kamera: 40 MP (f/1.8), 20 MP (f/2.2), 8 MP, (f/2.4)
Előlapi kamera: 24 MP (f/2.0)
Akkumulátor: Li-Po 4200 mAh
Operációs rendszer: Android 9 Pie (EMUI 9.0)
EZ A TELEFON EGYSZERŰEN SZÉP
Egy mobil esetében mindig fontos a kinézet, és manapság ugyan nehéz újat mutatni, de a Huaweinek mégis sikerült olyan telefont tervezni, ami kitűnik a tömegből. Legalábbis a hátlapot illetően, hiszen a (kikapcsolható) szenzorszigettel felvértezett elülső rész azért nagy meglepetéseket nem tartogat. Hátul viszont a Leicával közösen tervezett három kamera és a vaku nem egymás alatt helyezkedik el, hanem középre igazítva, egy lekerekített szélű négyzetben, ezzel egészen egyedivé varázsolva a Mate 20 Prót.
Sikerült egyedivé tenni - Fotó: Csanádi Márton / 24.huA másik pofás megoldás elsőre nem feltétlenül látszik, de a Magyarországon is kapható Viharkék (Midnight Blue) és Éjfekete (Black) variánsok úgynevezett Hyper Optical mintát kaptak, ami ujjal alig érzékelhető bevésett vonalakat jelent, egészen elegáns külcsínt kölcsönözve a készüléknek. Arról nem is beszélve, hogy ennek hála a hátlap az ujjlenyomatokat sem gyűjti olyan mértékben, mint például a színátmenetes Morpho Lila (Twilight) verzió, aminél ezekkel a csíkokkal nem találkozhatunk.
A Mate 20 Pro egy manapság közepesnek mondható 6,39 hüvelykes kijelzővel rendelkezik, így javarészt még egy kézzel is jól használható, legalábbis addig, amíg nem a jobb vagy a bal felső sarokban szeretnénk elérni valamit. Maga a készülék amúgy profi módon van összerakva,
egészen masszív a telefon, még a kemény földetéréseket is jól bírja.
Erre amúgy lélekben fel is kell készülni, lévén a lekerekített, ívelt széleknek, és a recék ellenére is csúszásra hajlamos hátlapnak hála a készülék már egyetlen rezgéstől képes magától útnak indulni - a kanapém karfájáról például rendszeresen lepottyant, alkalmanként a szívbajt hozva rám.
A Mate 20 Pro ugyanakkor nemcsak a becsapódásokat bírja, de a vizet és a port is, köszönhetően az IP68 szabványnak. Utóbbit a barcelonai tengerpart homokjába szúrva ellenőriztem, előbbit pedig a reptéren, ahol egy erős vízsugarú csap alá tartva kellett sikálnom a képernyőt, miután véletlenül átragadt rá a meglehetősen makacs ragasztóval ellátott poggyászmatrica.
A két "kísérlet" semmilyen negatív hatással nem volt a telefonra, bár mindezért cserébe le kell mondanom a hagyományos jack-csatlakozóról - a mobilon ugyanis csak egy Type-C portot találunk.
A telefon kijelzője csodálatos, filmezni is tökéletes - Fotó: Csanádi Márton / 24.huCSÚCSKÉSZÜLÉK
Ami a hardvert illeti, azon nem spórolt a Huawei: napjaink legerősebb mobilos lapkakészlete, a Kirin 980 mellett 6 GB RAM és 128 GB háttértár biztosítja, hogy semmi ne fogjon ki a telefonon. Az EMUI 9.0-val megbolondított Androiod Pie hibátlanul és villámgyorsan teljesíti minden kívánságunkat, a csodálatos képet biztosító OLED képernyőnek hála a készülék tökéletes videózásra, és a burkolatba préselt teljesítménynek hála a játékok futtatása sem probléma.
Ha valaki Mate 20 Prón akar Fortnite-ozni, nem lesz oka panaszra.
Gyors, megbízható, és néhány fura anomáliát (értesítések megjelenítésére nem hajlandó appok) leszámítva abszolút hibamentesen működő rendszerről van szó, de ami ennél is, jobb, hogy a Huawei emellé abszolút innovatív és praktikus megoldásokkal vértezte fel a telefonját.
Csak oda tartunk egy másik telefont, és tudjuk tölteni - Fotó: Csanádi Márton / 24.huA gyorstöltésnek hála mindössze 30 perc alatt 17-ről 77%-ra tölthető a készülék, ráadásul megkapjuk az úgynevezett reverse charging technológiát, amivel energiát oszthatunk meg más vezeték nélküli töltésre alkalmas készülékekkel: mondjuk egy másik mobillal, vagy egy vezeték nélküli fülessel (pl. Apple Airpods).
Persze elsőre ez nem egy túl életszerű szituáció, de ha egy havernak gyorsan rá kell tölteni tíz százalékot a telójára, azért simán jól jöhet.
A telefon ráadásul egy 4200 milliamperes telepet rejt, ami a rám jellemző extrém használat (aktív közösségi média, rengeteg értesítés, fotózás, két aktív Bluetooth-kapcsolat) mellett is simán kibír egy napot, szóval egy átlagos felhasználónál akár a 48 órás üzemidő sem elképzelhetetlen egyetlen töltéssel.
És ez még nem minden, hiszen a Mate 20 Pro az első olyan csúcstelefonok egyike, ami képernyőbe épített ujjlenyomat-olvasóval rendelkezik. Elképesztően kényelmes ez a megoldás, véleményem szerint sokkal jobb, mint bármelyik hátlapi változat, és 95%-ban tökéletesen működik. A maradék 5% mondjuk elég érdekes, mert kézmosás vagy kézkrém használata után a készülék az istennek sem ismeri fel az ujjaimat, még akkor sem, ha külön odafigyelek, hogy ne maradjanak nedvesek.
A képernyőbe épített ujjlenyomat-olvasó elképesztően praktikus megoldás - Fotó: Csanádi Márton / 24.huPersze ha valakinek ez nem elég, akkor sincs gond, mert az általam nem kedvelt és nem is használt arcfelismerés is kiválóan működik. A teszt kedvéért legalább három napig teszteltem ezt a megoldást mindenféle körülmények között, és a szenzorok még este vagy a sötét lakásban is jól végezték a dolgukat: csak bele kell nézni az előlapi kamerába, és már használhatjuk is a telefonunkat.
FÉNYKÉPEZÉSBEN NINCS PÁRJA
A Huawei a Leicával közösen fejlesztett lencséinek hála egy ideje már élen jár a mobilos fotózásban, de a Mate 20 Próval azért megint sikerült rátenni egy lapáttal a korábbi eredményekre. A hátlapon ugye három kamera kapott helyet: a fő egység 40 megapixeles, f/1.8-as rekeszértékkel, van 8 megapixeles (f/2.4) telefotó, 5x-ös optikai nagyítással, és ezt egészíti ki egy 20 megapixeles (f/2.2) nagylátószögű lencse.
Ezzel az összeállítással nemcsak kiváló nagylátószögű képek, és 2,5 centiről lőhető makró fotók készíthetők, de a teljesen laikus felhasználók ugyanúgy csodás felvételekkel rukkolhatnak elő, mint a profik. Utóbbiaknak készült a fotó alkalmazás Pro módja, ahol szinte minden manuálisan állítható és a RAW formátum is elérhető, de aki nem konyít a fotózáshoz, az sem fog panaszkodni, mert a mesterséges intelligenciával felturbózott, a látványt elemző alkalmazásnak hála tényleg mesés képek készíthetők.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Peter Birkas (@geeklifemoments) által megosztott bejegyzés, Okt 22., 2018, időpont: 8:50 (PDT időzóna szerint)
Emellé ott van még a portré- és az éjszakai mód, a panoráma, a szoftveres monokróm kamera, sőt akár víz alatt is fotózhatunk a telefonnal, erre is külön menüpont szolgál, és nem maradhatott ki a 960 fps-re képes slow-mo és a Time-lapse sem. Lényegében semmi nem szab határt a változatos Instagram-kontentnek, bár engem kifejezetten zavart, hogy 16:9-es képarány nincs, és az sem tetszett, hogy a 40 megapixeles felvételeknél nem elérhető a zoom, a nagylátószögű kamera és a HDR mód sem.
Ezen sirámok ellenére fotózni tényleg kiválóan lehet a Mate 20 Próval,
viszont videós fronton már koránt sem ilyen makulátlan a helyzet. Nincs például lehetőség 4K videók rögzítésére 60 fps mellett, és rendes képstabilizálás is csak akkor van, ha az 1080p felbontást választjuk 30 képkocka per másodperc képfrissítéssel. A felvételek minősége ugyan rossznak semmiképp nem mondható, de az is tény, hogy ezen a téren azért még bőven van hová fejlődnie a Huaweinek, hiába forgattak már például videoklipet is a telefon segítségével.
Ami viszont nagyon tetszett, hogy a kínaiak a mesterséges intelligenciát nem csak a fotóknál vetik be, de a videóknál is. Készíthetünk például olyan felvételeket, ahol valós időben filterezhetünk: egy ember körül elmosható a háttér, bevethető a szépia, de a legjobb az AI Colour mód, ahol a csak a "célszemély(ek)" színe marad meg, minden más pedig átvált monokrómba. A megoldás nem tökéletes, egy téglafal például képes elrontani a mókát, de egy kis tervezéssel és odafigyeléssel egészen látványos videókat készíthetők.
PARÁDÉS
A Huawei Mate 20 Pro ára borsos, 330 000 forint, de ezért a pénzért egy olyan okostelefont kapunk, amihez fogható jelenleg csak kevés van a piacon, és erre a szintre egyik sem ér fel. Megkapjuk a legújabb Androidot, erős, mindenre elegendő hardvert, csodálatos OLED kijelzőt, mindezt egy strapabíró házba építve, ami akkor is állja a sarat, ha nem ékszerdobozként bánunk a készülékkel.
A rendszer gyors és megbízható, játékra is alkalmas, ráadásul, ha szeretünk fotózni, akkor ennél jobb telefont egész egyszerűen nem találunk, hiszen a három hátlapi kamera olyan lehetőségeket biztosít, amivel lényegében minden igény kielégíthető, az extráknak hála pedig
simán olyan képek készíthetők, amikre minden ismerős irigykedni fog.
A Huawei készüléke nem hibátlan, hiszen a videós részre azért bőven ráférne némi fejlesztés, és az ujjlenyomat-olvasó sem 100%-os, de még így is elmondható, hogy ennyire szép, kényelmes és sokoldalú androidos telefon még nem járt nálunk, szóval ha valaki tényleg komoly teljesítményű, de mellé pofás és praktikus telefonra vágyik, annak a Mate 20 Prón mindenképpen érdemes elgondolkodnia.
Birkás Péter korábbi cikkei
- Ilyen alulöltözött lányt fénykarddal még biztos nem látott
- Ilyen remekmű tízévente, ha egyszer születik
- Vettem egy robotporszívót, azóta boldogabb ember vagyok