Egy csapat kardszárnyú delfin újabb hajót támadott meg a Gibraltári-szorosban, majd a vízijárművet egészen a kikötőig kísérte. Ez az első ilyen ismert eset, amikor az állatok nem tűnnek el azután, hogy megrongálták a hajót.


Eddig elunták magukat és elúsztak

A kardszárnyú delfinek (másnéven orkák, vagy angol elnevezésüknek megfelelően gyilkos bálnák) 2020-ban kezdtek el szokatlanul viselkedni a hajókkal szemben. Ötből egy esetben az orkák csupán megakadályozták a jármű továbbhaladását, összesen három alkalommal azonban annyira megrongálták a hajót, hogy az elsüllyedt.

A legutóbbi támadáskor azonban nem elégedtek meg ennyivel: miután május 24-én éjjel megrongálták a Mustique nevű jacht kormánylapátját a Gibraltári-szorosban, az orka-csapat nem tágított a hajótól. Egyelőre nem világos, hogy ez fordulópontot jelent-e a tanult agresszív viselkedési mintájukban.

Volt második felvonás is

A kardszárnyú delfineket először este fél 10-kor vették észre a Mustique fedélzetéről.

„Kis időbe telt, és elkezdtek nekicsapódni a kormánylapátnak, a rázkódást a fedélzeten is érezni lehetett” – írta a blogjábanApril Boyes, aki tapasztalt tengerész, és átélte a támadást.

Miután eltörték a kormánylapátot, látszólag érdeklődésüket vesztve elúsztak.

„Miután az orkák egy órán keresztül folytatták a kormánylapát döngetését, immár világos volt, hogy az teljesen tönkrement, és a víz elkezdett beszivárogni a hajóba” – írta Boyes.

A hajó legénysége értesítette a spanyol parti őrséget, ami a barbate-i kikötőbe vontatta őket. Az orkák még ekkor sem szakadtak le róluk: „kikísérték” a hajót, egészen a partig.

Műholdas nyomkövető

A spanyol hatóságok és kutatók azt tervezik, hogy műholdas nyomkövetővel látnak el hat orkát, amelyek részt vettek a támadásokban. Az egyiket máris sikerült megjelölni. Így a GPS-koordináták és előrejelzési modellek segítségével meg tudják majd mondani, nagyjából hol lehetnek ezek a „veszélyes” állatok, és azokat a helyeket egyszerűen el kell majd kerülni.

Más szakértők azonban úgy gondolják, hogy a módszer a visszájára fordulhat.

„Sokunknak fenntartásai vannak, mert a műholdas nyomkövetésnek semmi haszna nem lesz az interakciókkal kapcsolatban,

– mondta López Fernandez, portugáliai Aveirói Egyetem kutatója.

A korábbi támadásokról, illetve arról, hogy mi állhat a kardszárnyú delfinek újonnan felvett furcsa szokásának hátterében, részletesen ittírtunk.

Íme, egy videó egy korábbi támadásról:

(Forrás: Live Science, Beyond The Boyes)


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!