November 15-én ismét fesztivált tart a Budapest Showcase Hub, azaz a BUSH. A szakmai programok mellett idén is több rendhagyó formáció mutatkozik be, például az avantgarde elektronika és a poszt-punk kedvelői is találnak maguknak programot.

Hogy pontosan mit is jelent a showcase, és milyen programokra számíthatunk idén, arról a fesztivál egyik szervezője, Somló Dániel mesélt nekünk.

– Három évvel ezelőtt rendeztétek meg az ország első showcase fesztiválját. Hogy kell ezt elképzelni? Miben más egy showcase, mint egy hagyományos fesztivál?

– Pontosabban az első könnyűzenei showcase fesztivált. Mint ahogy a neve is mutatja: a showcase bemutatót jelent, szóval itt leginkább új előadókkal találkozhat a közönség, habár sok olyan fellépőnk is van, akik hazájukban már szép karriert futottak be. Ilyen például a Golan: ők modern elektronikus zenéjével sokezer fős helyeket töltöttek már meg Romániában.

A showcase fesztiválok általában városi klubfesztiválok: egy éjszaka alatt 10-13 fellépőt is megnézhetnek nálunk az idelátogatók. A mi koncepciónk az, hogy ne csak Magyarországról, hanem a környező országokból és az egész kelet-európai régióból megmutassuk a legmenőbb előadókat.

Emellett szeretnénk összehozni a zeneiparban dolgozókat, hiszen ők maguk is azért jönnek Budapestre erre a három napra, hogy új előadókat fedezzenek fel, akiket esetleg leszerződtethetnek a saját fesztiváljaikra, elhívhatják a klubjaikba, vagy a kiadóikhoz.

– Milyen érzés visszatekinteni az első BUSH-ra? Miben változott – ha változott – a koncepció az elmúlt két évben?

Idén először döntöttünk úgy, hogy meghívjuk a németországi zenei piac képviselőit.

– Mit gondolsz, milyen a magyar fesztiválok helyzete? Milyen visszajelzéseket kaptatok a külföldi vendégektől?

– A Szigetnek köszönhetően világszerte nagyon jó hírünk van. Vannak tök jó kis és közepes méretű fesztiválok, melyeknek általánosságban jó a megítélése, de minél kisebb egy fesztivál, annál kevesebben tudnak róla külföldön. A BUSH soha nem lesz nemzetközi sztárokat felsorakoztató fesztivál, de ezzel nincs is baj. A munkámnak köszönhetően nagyon sok külföldi fesztiválra és zenei konferenciára jutottam el az elmúlt 6 évben, és ezeken az utakon rendszeresen jönnek oda hozzám vadidegen emberek. Hallottak a BUSH-ról. Ez egy jól eső érzés, ami miatt már megéri csinálni, hiszen azt bizonyítja, hogy a szakma külföldön is felfigyelt ránk.

– Melyik programot, koncertet várod legjobban az idei évben?

Huh! Nehéz a válasz, hiszen mind a harminc fellépőnket ugyanannyira várom. A személyes ízlésemhez talán Erki Parnoja, a FVLRCVM, a Golan és a Mörk állnak legközelebb. A programok közül legendás Breaking Bad című sorozat music supervisora, Thomas Golubic előadása érdeke a leginkább, aki egyenesen Hollywoodból repül ide hozzánk. De a Telekom Electronic Beats főszerkesztője, Derek Opperman is nagyon izgalmas dolgokról fog beszélgetni többedmagával egy előadásunkon.

– Hol lesz amúgy idén a BUSH?

– A nappali konferenciát a Brody Studiosban rendezzük, a zenei programok és a bulik a Fogasház-Instant "romkocsmakomplexumban" lesznek. Szombaton pedig a belváros legnagyobb klubjába, az Akvárium Klub Nagy Halljába költözünk egy különleges záróbuli erejéig, ahol a hazai Fran Palermo mellett a bukaresti Golan lép még fel. Az egész fesztivált áthatja a sokféle, egymástól független zenei stílusok kavarodása. Íme egy Spotify playlist.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!