A kormány számára 2020-ban is a biztonság, a magyar gazdasági növekedés megvédése és a családok támogatása lesz a legfontosabb
- mondta keddi budapesti sajtótájékoztatóján Hollik István kormányszóvivő, irányt mutatva 2020-ra.
Migráció
A fideszes politikus elmondta, hogy ezután is következetesen ki fog a kormány állni a migránsok betelepítésének megakadályozásáért, illetve a kötelező elosztási kvóta ellen. Hozzátette, hogy "a bevándorláspárti erők egyre agresszívabb nyomást helyeznek majd Magyarországra itthon és az unió intézményeiben egyaránt".
A szóvivő szerint az unió korábbi vezetése nemcsak a migrációs, hanem a gazdasági kérdésekben is hibázott, emiatt az európai gazdaság a világválság óta nem tért magához; sőt idén és jövőre várhatóan tovább lassul. Ezért 2020 egyik legfontosabb feladata "a magyar gazdaság eredményeinek, lendületének megvédése", a kormány ezért 2020-ban újabb gazdaságvédelmi akciótervet indít.
Család
Szerdától további, vállalkozásokat terhelő adók csökkennek. Ezek közé sorolta a kisvállalati adó (kiva) mérséklését, valamint azt, hogy az érintett cégek mentesülnek minden további adó, vagyis a társaság adó, a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás bevallása és fizetése alól.
Bővülnek a gyermekes családokat segítő támogatások is, januártól újabb elemek lépnek életbe: a nagyszülői gyed és a legalább négygyermekes anyák szja-mentessége. Továbbra is rendelkezésre áll a babaváró támogatás, amelyet már több mint 60 ezer házaspár vett igénybe, a családok otthonteremtési kedvezménye, amellyel már több mint 120 ezer család élt, és a családi adókedvezmény
Bérek
Hollik István beszámolt arról is, hogy hatodik éve nőnek a bérek, "köszönhetően az adócsökkentéseknek és a gazdasági növekedésnek". A minimálbér és a szakmunkás bérminimum 2010 óta több mint duplájára nőtt, január 1-jén pedig további 8 százalékkal bővül.
A munkát terhelő adók csökkentésével várhatóan a versenyszférában is tovább emelkedhetnek a bérek, de a közszférában is várhatók emelések, a fegyveres testületek hivatásos állományának tagjai pedig félmillió forintos egyszeri juttatásban részesülnek. Január 1-jétől 14 százalékkal nő az egészségügyi szakdolgozók bére, 2020 novemberétől pedig további 20 százalékkal.
Folytatódik a bírók és ügyészek béremelése: január 1-jén átlagosan 37 százalékos bírói béremelés valósul meg, majd az ezt követő években újabb 12 és 13 százalékos emelések várhatók.
A szakképzésben dolgozó pedagógusok bére is átlagosan 30 százalékkal nő a nyártól.
Hollik István végül leköszönt kormányszóvivői posztjáról, megköszönte az újságíróknak a közös munkát és sok sikert kívánt Szentkirályi Alexandrának, aki január elsejétől tölti be a kormányszóvivői pozíciót.
Kiemelt kép: MTI/Soós Lajos