Gyanús linkek, kéretlen hívások, sürgető kérések – a csalók eszköztára folyamatosan bővül, így fontos, hogy mi is képben legyünk, hogyan ne legyünk az átverések áldozatai.

Gyakran hallani olyan történeteket, hogy milyen kifinomult módszerekkel verik át a csalók a gyanútlan banki ügyfeleket - sokszor olyanok is áldozatul esnek, akik egyébként körültekintők az interneten. A kétlépcsős azonosítás, a banki adataink bizalmasan kezelése alapvető nulladik lépés annak érdekében, hogy ne essünk bele a csapdába.

Mindig körültekintőnek és szkeptikusnak kell lennünk ha a pénzünkkel kapcsolatban keresnek fel minket, így most az OTP Bank szakértőinek segítségével adunk néhány tippet, hogyan kerülhető el, hogy minket is csőbe húzzanak.

Mik lehetnek a gyanús jelek? Mit tehetünk, ha észleljük, hogy átverés áldozatai lettünk?

Az egyik gyakori csalási módszer, amikor telefonon hívnak fel minket a bank nevében, és egy gyanús tranzakcióra hivatkozva elkérik a bankkártyaadatainkat. Ha egy ilyen hívásban meghalljuk, hogy „biztonsági számlára” kell áthelyeznünk a pénzünket, akkor azonnal rakjuk le a telefont! A legbiztonságosabb, ha mi keressük fel a bankot a hivatalos elérhetőségeken, így biztosak lehetünk benne, hogy valóban illetékessel beszélünk.

Ma már több olyan program létezik, melynek segítségével távolról lehet figyelni és irányítani számítógépeket, mobiltelefonokat. Ha a csalók elérik, hogy egy ilyet letelepítsünk, azonnal átveszik az irányítást az eszközünk felett. Mindig legyünk gyanakvók, és közvetlenül mi járjunk utána, mi történhetett, valóban indokolt-e bármi ilyesmi lépés.

Ha a bank nevében egy linket tartalmazó e-mailt vagy SMS-t küldenek, könnyen elképzelhető, hogy a link egy csaló oldalra vezet, ahol megszerezhetik pénzünket vagy adatainkat. Érdemes megnézni, hogy nincs-e valami furcsaság, vagy elírás a címzett nevében, a linkben és az üzenetben. De a legbiztosabb, ha egyáltalán nem kattintunk a linkre, hanem válasz nélkül ignoráljuk az SMS-t.

Sürgős esetben vagy váratlan hír hallatán hajlamosak vagyunk a kapkodásra, és ilyenkor a szokásos védelmi mechanizmusaink is gyengébbek. Pontosan erre építenek a csalók is, akik a bemutatott trükköket sokszor sürgetésekkel, vagy akár fenyegetésekkel is kombinálják. Természetesen valódi banki hívás esetében mindez kizárt, így ezek a pszichológiai trükkök is csalásra utalnak.

A legnagyobb odafigyelés ellenére is megeshet, hogy a csalóknak sikerül átverni minket. Nagyon fontos ilyenkor, hogy ne érezzünk szégyent emiatt. Sokakkal megesik ez, de pont ezért fontos, hogy minden ilyen eset kiderüljön. A csalóknak nehezebb dolguk lesz a többi potenciális áldozattal szemben, ha a pontos elkövetési módszereik napvilágot látnak, és minél többen tudnak róluk. A bankhoz bármikor fordulhatunk, ha gyanús tevékenységet észlelünk – azzal pedig a csalókon kívül mindenki jól jár, ha a módszereikre minél több platformon felhívják a figyelmünket.

További hasznos információk a témában: https://www.otpbank.hu/portal/hu/Adathalaszat

Illusztráció: iStockPhoto

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!