A nemet mondás egészségi és lélektani előnyeiről Rachel Andrew brit klinikai pszichológus beszélt a Daily Mail női rovata .


A szakértő szerint az, aki képtelen nemet mondani, frusztráltnak érezheti magát másokkal és bizonyos helyzetekkel szemben. Sőt, úgy érezhetjük, hogy nincsen hatalmunk a saját életünk felett. Éppen ezért, ha gyakrabban mondunk nemet, jobban fogunk bízni önmagunkban, és képesek leszünk a saját érdekünket előtérbe helyezni.

Dr. Andrew úgy véli, hogy azok, akiknek nehezükre esik nemet mondani, attól félnek, hogy bunkónak vagy önzőnek tartják őket, és megbántanak másokat. Az a nyomás azonban, hogy megpróbáljunk minden óhajnak eleget tenni, hosszabb távon elviselhetetlenné válik. Pedig az értelmes emberek elfogadják, ha valaki nemet mond és tiszteletben tartják a döntését.

A doktornő tanácsokat is adott a nemet mondásra különböző konkrét helyzetekben.

1.Társasági események

Vannak pillanatok, amikor meghívnak bennünket különböző összejövetelekre, partikra, de nincs kedvünk elmenni, vagy azért, mert nem vágyunk egy nagy eszem-iszomra, vagy pedig azért, mert ki akarjuk kerülni a meghívás-visszahívás mókuskerekét. Ilyenkor egy udvarias, baráti hangú nemet kell mondani. Felesleges magyarázkodni, bocsánatot kérni, de érezzék azért határozottságunkat. Például azt mondhatjuk: „Igazán kedves tőletek, hogy meghívtok, de ma este nem tudok elmenni.”

2. Pluszmunka

A pluszmunka elutasításához a legjobb egy „ésszerű nemet” mondani. Például így lehet megpróbálni leszerelni a főnököt: „Nem tudom megcsinálni X-et, mert előrébb való Y”. Vagy „ha azt akarja, hogy megcsináljam X-et, nem tudom megcsinálni Y”-t. Egy átmeneti megoldás is elképzelhető: „Ha valaki segít megcsinálni Y-t, akkor meg tudom csinálni X-et.”

3. Levakarhatatlan barátok

Az egyik legnehezebb helyzet azoknak a barátoknak nemet mondani, akik állandóan valami szívességet kérnek, vagy pedig folyton felhívnak, hogy tanácsot adjuk nekik az életükhöz. Ilyenkor kell nagyon határozottnak lenni, hogy ne zsákmányoljanak ki bennünket, ugyanakkor érzékeltetni velük, hogy megértjük őket.

4. Kísértések

Ezzel valamennyien számtalanszor szembe kerülünk az iskolakerüléstől egy nagy elhajlás csábításáig. Ilyenkor a leghatásosabb az „elkerülő nem”. Azt mondhatjuk: „Ma este nem iszom, mikor érsz rá legközelebb?”

5. Családi kötelezettségek

Gyakran előfordul, hogy úgy érezzük, elöntenek minket a teendők. Ilyenkor át kell néznünk legfontosabb kötelezettségeinket és azt, hogy kik rakják ránk a legtöbb terhet, például naptárunk segítségével. Színekkel jelöljük, hogy mit teszünk magunkért, a szülőkért, munkánkért, a családért. És így azt is meg tudjuk állapítani, hogy hol a leghasznosabb nemet mondani – fontosabb elfoglaltságainkra hivatkozva.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!