Mi történt, amikor milliárdok vesztek el egy hét leforgása alatt? Mi volt a Beanie-buborék kidurranásának oka? Ezekre a kérdésekre keresi a választ Zach Galifianakis legújabb filmje.

Először is fontos tisztázni: a film nem elsősorban életrajzi mű. Inkább dramatizált változata egy külső szemlélő történetének, valós események közepette.

Nem egy pártatlan bemutatása Ty Warner életének, hanem egy szórakoztató dráma-vígjáték, ami mellékesen bemutatja a tényleges eseményeket. Legalább ez akart lenni.

Sajnos azt kell mondjam, ez a leggyengébb életrajzi játékfilm a 2022-2023-ban elkészültek közül. A Tetris, az Air, de még a BlackBerry film is sokkal szórakoztatóbb nála.

Ezt Kristin Gore író-rendező és Damian Kulash társrendező kiszínezték, megspékelték egy-két csavarral, és eladták az AppleTV+-nak. Csak sajnos teljes érdektelenségbe fulladt az amúgy remek ötlet.

Mik is azok a Beanie bébik? Hazánkban nem lett nagy kultusza, de Amerikában konkrétan megőrültek értük az emberek. Ezekbe az apró plüssjátékokba kevesebb töltőanyagot tettek, ezért nagyon puhák voltak. A különlegességük még abból adódott, hogy limitált szériákkal dolgoztak. Így szinte befektetés volt egy-egy ritkább babát beszerezni, és a használt piacon eladni. Európába is megpróbáltak terjeszkedni,

Az igazi nagy üzlet azonban Amerika volt, a fanatikus gyűjtők is ott éltek. A cég nagyon jól meglovagolta az internet-korszak kezdetét, és milliárdos haszonra tettek szert. Nekik volt elsőként olyan weboldaluk, mely már nem csak az általános telefonkönyv-szerű adatokat tartalmazta, hanem csicsás, színes, szagos site volt. Illetve ők értették meg először az eBay igazi erejét.

A cég hihetetlen vagyont halmozott fel, de amilyen gyorsan jött a siker, olyan nagyot is bukott egyik pillanatról a másikra. Nem mentek tönkre, de a Beanie bébik 1999-ben már szinte semmit sem értek.

Sajnálatosan a film egyáltalán nem úgy működött, mint az ingatlanbuborékot bemutató A nagy dobás. Nem adta el figyelemfelkeltően az amúgy érdekfeszítő alaptémáját. Az, hogy mibe buktak bele, és mekkora kudarc volt, csak megemlítik. Pedig ha az lett volna a fókuszban, lehet, hogy jobban legfoglalt volna a film.

A történet három mesélője, a három legfontosabb nő Ty Warner életében, az édesanyja után. A filmben megváltoztatták a főbb karakterek eredeti neveit, egyedül a vezérigazgató igazi nevét hagyták meg, amit nem teljesen értek, valószínűleg jogi okai lehettek.

gazdagodtak meg, és később se veled-se nélküled típusú kapcsolatot ápoltak. Sheila-t (Sarah Snook) később ismerte meg, 1993-tól kezdték meg kapcsolatukat és a nő gyermekeinek is nagy szerepe volt Ty sikerében, gyakorlatilag rajtuk tesztelte a termékeit. Végül a harmadik mesélőnk sztorija szintén 1993-ban kezdődik, Maya (Geraldine Viswanathan), aki a zseniális marketinges és számítástechnikai csodagyerek, aki elsőként felismerte az internetben rejlő lehetőségeket. Ő az, aki megismertette Ty-t az globális ismertség és hiánygazdaság szépségeivel, valamint ő írta az elsőszériás Beanie bébik kísérő verseit, ami erősen hozzá járult, hogy gyűjtői darabokká váltak.

Szintén Maya ismerte fel először az emberek gyűjtői vágyát, és azt, hogy miképp lehet kihasználni az egyedi, limitált termékekkel – gyakorlatilag ez volt az első FOMO-termék. A vevők féltek, hogy ha nem veszik meg az összes különleges kiadású babát, akkor kimaradnak valamiből.

Emellett az erős és sikeres három nő mellett a milliárdos Ty Warner (Zack Galifianakis) szinte csak díszlet. Ő lenne az egyik legérdekesebb tanulmány, és mégis alig kapunk belőle. Az ő nézőpontjáról nem szól a történet, inkább a három eléggé elfogult hölgy szemszögéből ismerjük meg a bolondos, ámde nagyon karizmatikus Ty-t.

Galifianakis kisujjból hozza a szerethető, de bosszúálló bumburnyák figurát, akinek nagyobb hatalma van, mint arra bárki számítana. Amint valaki túlnőtt a neki szánt a szerepén, Ty kegyetlenül elintézte. Elizabeth Banks méltó ellenfele a kegyetlen játékokban, míg Sarah Snook kicsit visszafogottabb, mint megszokhattuk tőle a szülői feladataira koncentráló egyedül álló anya szerepében. Snookot legtöbben Az utódlás című HBO-sorozatból ismerhetik, amiben ugyan nagyobb teret kapott, de sokkal jobban is játszotta. Van egy olyan érzésem, hogy neki kellett volna megkapnia Banks szerepét, azt az oldalát jobban kedveltem, mint a sebezhető, ámde magabiztos anyukát.

Az indiai származású gyönyörű ausztrál színésznő első nagyobb szerepét John Cena lányaként alakította a 2018-as Szűzőrségben. Azóta sok mindenben láthatta a közönség, de 2023 az ő éve lesz: A Beanie-buborékon kívül még három nagy projektje is van, amelyből az egyik egy főszerep a következő Ethan Coen-filmben.

Miért nem működik a film? Mert nagyon egysíkú és kiszámítható. Ty végül minden kollégáját-szerelmét átveri a palánkon, és megpróbálja megsemmisíteni, de valahogy sose jön össze neki. Ezt a formulát mutatják be a három hölgyön egymás után.

Elsőnek megkapjuk 1993-at, amikor megismerkedünk Mayával, majd visszamegyünk 1983-ba, hogy bemutassák nekünk Robbie-t, végül megint előre ugrunk Sheilához. Ez a szakadozott, kicsit mesterkélt szerkezet végigkíséri az egész művet. A legnagyobb probléma ezzel az, hogy teljesen felesleges. A legvégén semmit nem tesz hozzá a történethez. Vártam egy mementós csavart, vagy valami okot erre az idővel való játékra, de azon kívül, hogy a karakterek Ty-hoz történő viszonyának egy egységes ívet adtak, semmit nem tesz hozzá. Sokkal jobban jártunk volna, hogy ha kicsit jobban megismerjük Ty oldalát is és a bukás okait.

Ha felrajzolták volna a nézőknek a teljes képet az érdektelen bosszú biopic helyett, talán jobb lett volna a film.

Nem tudok többet hozzátenni. Unalmas, gyenge és felesleges időpazarlás. A tényeket a Wikipediáól is megtudjuk, életrajzi-szórakoztató filmekkel pedig jelenleg tele van a padlás. Ráadásul azok nagy része sokkal jobb is, mint A Beanie-buborék.

Aki mégis belevágnak, annak a Beanie-buborék az AppleTV+ streaming-szolgáltató kínálatában érhető el.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!