„Munka és karrier – te hogyan csinálod Hogyan tudod összeegyeztetni a kettőt?” - szegezte nekem a kérdést az egyik ismerősöm. Jeleztem neki, hogy erre a kérdésre véleményem szerint nem lehet három mondatos választ adni, mivel bővebb kifejtést igényel és élethelyzettől is függ.
És nem tudok mindenki számára működő mintát adni, annyiféle ember, annyiféle család és annyiféle munka létezik. Az ugyanis, hogy a gyermekvállalás és a karrier miként egyeztethető össze, függ – többek közt attól – hogy mi a konkrét munka vagy munkakör, ragaszkodik-e a munkahely a mindennapos bejáráshoz vagy netán egyéni vállalkozók, szabadúszók-e a szülők.
Függ attól, hogy mekkora a család, milyen messze élnek a nagyszülők, a családtagok közül tud-e valaki segíteni. A dolgozó nő párjának a munkahelye mennyire tolerálja a családi elfoglaltságot és azt, ha a férfi nem tölt bent a munkahelyén napi 12-14 órákat, hanem miután a munkaidejét végigdolgozza, siet haza, hogy a gyerekeivel legyen.
Függ attól is, hogyan osztotta fel a pár a feladatköröket egymás közt még a baba érkezése előtt. Attól is, hogy az édesanya kénytelen-e egyedül nevelni a gyermekét (gyermekeit) vagy a párjával együtt neveli őt (őket).
Ezért csak nagy vonalakban tudom felvázolni azt, hogy
a dolgozó nők nagy részénél mi működik, mi vált be,
így inkább alapvető dolgokról írnék, amelyek nélkül az anya csak hatalmas erőfeszítések árán tudja összeegyeztetni a munkáját a gyermekvállalással.
Teljes munkamegosztás otthon is
Ha eleve mindketten felelősek vagytok a háztartásért, és nem egyedül a nő gondja a takarítás, a mosás, a bevásárlás, a családi ünnepek megszervezése és a főzés, akkor a nőt nem temeti maga alá a a háztartás, és képes lesz szakmailag tartani a tempót, felkészülni, helytállni, építeni az előrábbjutását vagy egyszerűen csak élvezettel és elégedetten végezni a munkáját, amiért pénzt kap. Érdemes a kapcsolat elején úgy szoktatni magatokat, hogy fele-fele arányban osztoztok a házimunkán, a hivatalos ügyintézésen és a szervezési feladatokon (például a szülinapokon vagy a karácsonyon.)
Az apák bevonása a gyereknevelésbe
Nálunk ebben is teljes a munkamegosztás. Felválta visszük a gyereket óvodába, felváltva járunk szülői értekezletre és az óvodai ünnepségekre. Olyat is szoktunk csinálni, hogy ha egyik héten reggelente az egyikünk viszi a gyereket, akkor a másik megy érte.
A párom sokkal többet van a kicsivel a játszótéren, ő ebben sokkal jobb, szeret is játszótérre menni (én egyáltalán nem), így én ehelyett a számlákat, leveleket, fizetnivalókat, közös költséget stb. intézem.
Bölcsőde
Hatalmas találmány! Ha van bölcsi a közeletekben, és az ismerősök visszajelzései alapján teljesen jó, akkor ne parázz attól, hogy oda járasd a gyereket. Segítenek a szobatisztaságra szoktatásban, a beilleszkedésben, a kicsik többet lehetnek a vele egykorúak társaságában. Később nagyobb lesz az esélye, hogy az óvodai beszokás gördülékenyebben menjen, hiszen a gyermeked már megszokta, hogy napközben mások vigyáznak rá.
És persze így vissza tudsz menni dolgozni, vagy belefoghatsz otthonról végezhető munkába. Ne legyen lelkiismeret-furdalásod amiatt, hogy a gyermeked bölcsődébe jár. Amiatt se, hogy fontos számodra a munkád is.
Logisztika és tudatos tervezés
Mi hétről hétre megtervezzük, ki viszi oviba a gyereket, ki megy érte. Egymás munkahelyi és egyéb időbeosztását és programjait – például az elhúzódó meetingeket, munkahelyi utazást, külön találkozókat a barátokkal –, valamint az ovival kapcsolatos programokat (szülői értekezlet, ünnepség) egy közös táblázatban vezetjük Drive-on, így képben vagyunk. Azt is megtervezzük, hogy ha beteg a gyerek, ki viszi vissza például kontrollra az orvoshoz.
A munkában igyekszünk magas színvonalon, de lényegre törően, céltudatosan dolgozni, üresjáratok, felesleges piszmogás és órákig tartó cigi, kávé meg ebédszünetek nélkül, pontosan azért, hogy a munkaidőbe beleférjen lehetőleg minden, és a gyerekkel foglalkozhassunk munka után.
Arra is figyelünk hogy mindkettőnknek legyen szabdideje a család nélkül, amikor oda megy, ahova akar és azzal, akivel akar. Ez segít a feltöltődésben.
A családtagok bevonása a gyerekek ellátásába
Ha soha nem lazítasz a pároddal, ha soha nem lehettek kettesben, nem töltődhettek fel külön, a gyereke nélkül, akkor egy idő után kiégtek, és a kapcsolatot is lassan felőrli a feszültség. Egészen nyugodtan vigyázhat a gyerekre/gyerekekre a testvéretek vagy az édesapátok vagy az édesanyátok, amikor csak el tudja vállalni a kicsit/kicsiket. Különösen akkor jön jól a segítség, ha elúsztok a munkával és többet kell bent lennetek.
Kényelmi megoldások használata
Szerencsénk van, olyan helyen lakunk Magyarországon, ahol van az élelmiszerboltban házhoz szállítási lehetőség, így leadjuk a listát, online kifizetjük a számlát, és megadott időpontban megkapjuk a pakkot. Ezzel sok időt megtakarítunk.
Van, a kinek az időtervező telefonos applikációk jönnek be, és ezek könnyítik meg a mindennapjait – szinte mindenre figyelmeztetést vagy értesítést lehet beállítani.
Aki megfizethető bébiszittert talált, akit a gyerek is elfogad az imádja, hogy amikor továbbképzésre kell mennie vagy váratlan dolog jön közbe, akkor van kire bízni a gyereket.