Hiába van Brüsszel már jó ideje a magyar kormány célkeresztjében, az egyre szélsőségesebbé váló retorikának látszólag korlátozott hatása volt a magyar társadalomra - írja a G7 egy Tárki gondozásában megjelent Társadalmi Riportra hivatkozva.
"Az elmúlt tíz évben az egyik leginkább EU-szkeptikus országból az EU-t leginkább hasznosnak tartó országok közé került Magyarország. Míg 2009-ben a magyarok alig több mint harmada ítélte hasznosnak az EU-tagságot, 2019-re ez az arány közel 90 százalékos lett. Ennél nagyobb mértékben egy országban sem nőtt az EU népszerűsége" - olvasható a cikkben.
A Tárki Kolosi Tamás és Hudácskó Szilvia a Standard Eurobarometer adatait alapul véve azt vizsgálta meg, hogy hogyan változott meg a magyar társadalom viszonyulása az EU-hoz és az euróhoz 2009 és 2019 között, így kapták ezt az eredményt.
A tanulmány szerint az EU-t hasznosnak tekintő magyarok ezt leginkább az új munkalehetőségekkel magyarázzák, illetve a gazdasági növekedéshez való hozzájárulással és az életszínvonal-emelkedéssel.
A kormányzat ellenséges retorikája ellenére a magyarok mindössze 11 százaléka értékeli negatívan az EU-t.
Kimelet kép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett képen Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatót tart az Európai Néppárt politikai közgyűlése után az Európai Parlament épületében, 2019. március 20-án. Mellette Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár (j2) és Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter (j). MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs