A nagy sziget Puna kerületének erdőségei korábban fontos élőhelyként szolgáltak az őshonos fák, madarak és rovarok számára - olvasható a The Guardian című brit lap honlapján.

A kitöréseket megelőzően valószínűleg ez volt a legnagyszerűbb erdő Hawaii államban

- mondta Patrick Hart, a Hawaii Egyetem biológusa, hozzátéve, hogy az erdőnek voltak részei, ahol az őshonos fák egészen az óceánig elértek és ehhez hasonlót sehol máshol nem lehetett látni Hawaii-on. A térséget most 20-30 láb (6-9 méter) láva borítja.

A szakember szerint legkevesebb száz évnek kell eltelnie, mire a lávával betemetett erdőségek elkezdenek újjászületni és azután 150 évbe is telhet, mire visszanyerik egykori külsejüket. Ez a folyamat azonban már többször megismétlődött Hawaii-on.

This image obtained May 30, 2018 from the US Geological Survey shows tephra (airborne lava fragments) erupted by the high lava fountains of fissure 8 which were carried downwind, where the frothy rock fragments fell on Leilani Street on May 29, 2018, just past Kupono Street, in the Leilani Estates subdivision from K?lauea Volcano, Hawaii. Haze from the Kilauea volcano eruption in Hawaii blanketed the Marshall Islands 3,700 kilometres (2,300 miles) away on May 27, 2018, as officials warned it would continue moving west. The haze, a phenomenon known as Europress/AFP/US Geological Survey

Emberi szemszögből nézve, ami most történik, az igazi tragédia - mondta David Damby, az amerikai földtani intézet (USGS) vulkanológusa.

Ám a vulkán szemszögéből nézve, neki ez a dolga: új területeket építeni és átalakítani a tájat. Így működik a bolygó

- tette hozzá a szakember.

Ryan Perroy, a Hawaii Egyetem vulkanológusa ugyancsak arra emlékeztetett, hogy geológiai szempontból korántsem volt váratlan esemény a vulkán kitörése, és hajdanán maga Puna is vulkanikus tevékenység nyomán jött létre.

A térségben több más drasztikus változás is történt: június 2-án forró láva ömlött a sziget 400 éves édesvizű tavába, a Zöld tóba, kevesebb, mint két óra alatt elpárologtatva azt és betemetve a helyét lávával.Mindössze néhány nappal később óriási lávafolyamok zúdultak a szomszédos Kapoho-öbölbe, otthonok százait elpusztítva és beszennyezve a türkizkék, korallokban gazdag öböl vizét, valamint a dagálytócsákat, gyakorlatilag élve megfőzve azok tengeri élővilágát.

This image obtained May 30, 2018 from the US Geological Survey shows what scientists on the early morning overflight of K?lauea Volcano's lower East Rift Zone documented May 29, 2018 of a very weak ocean entry, for the easternmost lobe, only a few small finger channels of lava were entering the ocean from K?lauea Volcano, Hawaii. Haze from the Kilauea volcano eruption in Hawaii blanketed the Marshall Islands 3,700 kilometres (2,300 miles) away on May 27, 2018, as officials warned it would continue moving west. The haze, a phenomenon known as Europress/AFP/US Geological Survey

Nincs még egy olyan hely Hawaii-on, mint amilyen Kapoho volt - mondta John Burns, aki egy évtizeden át tanulmányozta a korallokat a dagálytócsákban. Az egész élőhely odalett - jegyezte meg a kutató.

A szakemberek szerint amint a vulkanikus részecskék eloszlanak és a víz pH-értéke, valamint hőmérséklete visszaáll a normálisra, a virágállatok elkezdenek visszanőni. A tengeri organizmusok és korallok szemszögéből nézve gyakorlatilag az elejéről kezdődik minden - mondta Burns.

Az emberek tragédiája, hogy elveszítették az otthonaikat, számunkra pedig, hogy elveszítettük a kutatási helyszínünket. A környezet szempontjából azonban ez egy természetes körforgás. Sokkal inkább nézem végig, ahogy egy korallzátony a láva áldozatává válik, mintsem, hogy az óceánok melegedése okozta korallfehéredés végez vele, ahogy az Hawaii több területén is megtörtént.

Kiemelt kép: Europress/AFP/US Geological Survey


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!