Csodálatos jelenséget észleltek Hawaii egyik szigetén - a vulkánkitörések következménye lehet.
A Kilauea vulkán május harmadika óta újra aktív, azóta 2250 kisebb, vagy nagyobb földmozgást mértek a Nagy Szigeten és környékén.
A kiömlő láva rengeteg kárt okozott: elpusztította és leégette az útjába kerülő házakat és növényzetet, és miután elérte és használhatatlanná tette az egyik fontos országutat, folyamatosan ömlik az óceánba.
A pusztítás után váratlan és szép következményei is voltak az aktív vulkáni tevékenységnek:
a napokban kicsiny, zöld drágakövek hullottak az égből.
Friends of mine live in Hawaii, right next to the area impacted by the most recent lava flows. In the midst of the destruction nearby & stress of the unknown, they woke up to this - tiny pieces of olivine all over the ground. It is literally raining gems. Nature is truly amazing. pic.twitter.com/inJWxOp66t
— Erin Jordan (@ErinJordan_WX) 2018. június 11.
Az olivin gyakori egyébként a hawaii vulkánok lávájában. A kitörő vulkán által megolvasztott lávából kikristályosodhat az olivin, hogy aztán drágakőként hulljon alá.
Ezeknek az olivin kristályoknak a dárgakőváltozata a peridot, ezek közül a peridotmacskaszem és a csillagperidot igazi ritkaságnak számít.
A peridot egyike azon kevés drágaköveknek, melyeknél az előforduló szín csak egy színt jelent: alapvetően ez az olajzöld szín. Zöld színének intenzitása azonban attól függ, hogy mennyi vasat tartalmaz a kristály szerkezete. Így az egyes peridot drágakövek színe a sárga-zöld színűtől kezdődően az olajbogyó színűn át a zöld, barnás-zöld színig változhat. A legértékesebbnek a sötét, olajzöld színváltozat tekinthető.
A zöld szín megtévesztő lehet, időnként összekeverik a smaragddal.