A Hongjie Li, a Madisoni Wisconsini Egyetem munkatársa által vezetett csapat felfedezte, hogy a hangyák már mintegy 60 millió éve belekezdtek a gombatermesztésbe - írja az IFLScience. A rovarok azonban igen kényes gombákat választottak, melyek könnyedén a paraziták áldozatául eshettek. A hangyák ezért szimbiotikus kapcsolatot alakítottak ki az Actinobacteria nevű baktériumtörzs élőlényeivel, melyek képesek távol tartani az élősködőket.


A Földön jelenleg nagyjából 250 hangyafaj él, amely mezőgazdasággal foglalkozik. Az új kutatás alapján a rovarok evolúciója során egymástól függetlenül háromszor is kialakult az efféle tevékenység.

A vizsgálat ráadásul azt is felfedte, hogy a hangyák az antibiotikumok használatában is évmilliókkal megelőztek minket.

Li és kollégái a kutatás során a Dominikai Köztársaság területén azonosított borostyánokat elemeztek, melyekben ősi hangyák konzerválódtak. Egyes rovarok olyan zsebszerű testrésszel is rendelkeztek, melyekben a modern hangyák az actinobacteriáikat tartják. Az egyik rovaron még parányi buborékokat is találtak, ezek a baktériumok légzésének nyomai lehetnek.

A borostyánok 10-20 millió évesek, a csapat azonban azt feltételezi, hogy a gombatermesztés már jóval korábban elkezdődött. A kutatók 69 fajtól gyűjtöttek be genetikai mintákat, és az adatok alapján elkészítették az élőlények evolúciós fáját. Így megállapíthatták, hogy az actinobacteriák és hangyák közt megközelítőleg 50-60 millió évvel ezelőtt alakult ki a különleges kapcsolat. A szimbiózis egymástól függetlenül, háromszor is létrejött.

A felfedezés további érdekessége, hogy a rovaroknál nem lehet kimutatni antibiotikum-rezisztencia nyomait. A hangyák tanulmányozásával egy nap talán közelebb kerülhetünk a modern orvoslás egyik legnagyobb problémájának megoldásához.

Kiemelt fotó: Thinkstock


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!