Az Iowa Állami Egyetem kutatói azt találták, hogy 90 perc enyhe vagy közepes intenzitású testmozgás közvetlenül az influenza- vagy a koronavírus elleni vakcina beadása után erősítheti az immunválaszt - olvasható az EurekAlerten megjelent sajtóközleményben. A Brain, Behavior, and Immunity szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint azok a kutatásban résztvevők szobabiciklizek vagy másfél órán keresztül gyorsan gyalogoltak az oltás után, több antitestet termeltek, mint azok, akik nem mozogtak. A kutatók hasonló eredményeket értek el egérkísérletek során is, ahol az állatoknak futópadon kellett futniuk.


A kutatók megjegyezték: különböző edzettségi szinten állók számára is hasznosak lehetnek az eredményeik, mivel a kísérletben résztvevők közel felének BMI-je a túlsúlyos vagy elhízott kategóriába tartozott. A 90 perces edzés során

a távolság helyett arra összpontosítottak, hogy a pulzusszámot 120-140 ütés/perc körül tartsák.

A tanulmányban a kutatók azt is megvizsgálták, hogy a résztvevők ugyanazt az antitest-löketet kapják-e a 90 perces helyett mindössze 45 perces edzéssel. Azt találták, hogy a rövidebb edzés nem növelte a résztvevők antitestszintjét. A kutatás következő szakaszában az egyórás mozgás hatását fogják vizsgálni.

Több elméletet is felállítottak arra, hogy a mozgás miért segítheti az immunválaszt. Egyrészt az edzés fokozza a vér- és nyirokáramlást, ami segíti az immunsejtek keringését. Ahogy ezek a sejtek a testben mozognak, nagyobb valószínűséggel észlelnek valamit, ami idegen - például a koronavírust. Az egérkísérletből származó adatok azt is sugallták, hogy az edzés során termelődő fehérje (az interferon alfa) segít vírusspecifikus antitestek és T-sejtek előállításában. A pontos folyamatok megértéséhez azonban további kutatásokra lesz szükség.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!