A 4. század közepe és az 5. század eleje közötti periódusból származó hatalmas temetőre bukkantak Hvar szigetén, a 17. században épült Radosevic-palota kertjében - írja a Telegram.hr-re hivatkozva az MTI. A maradványokat a városi könyvtár és olvasóterem felújítása során találták meg, a feltárási munkálatok két hónapja folynak.

Az ásatást végző cég, a Kantharos tájékoztatása szerint 65 négyzetméteren 20 sírt talált, amelyekben 32 ember csontjai voltak.

A nekropoliszban amforákba temetett és cseréppel fedett maradványokat, illetve egy 12 ember csontjait rejtő felfalazott síremléket is felfedeztek. Emellett a 2. századból származó kőfalmaradványok és egy 5. századi városkapu részei is előkerültek. A legtöbb nyughelyet egy vagy több kerámiaedény, lámpa, üvegtároló, érme és egyéb apróság is díszítette.

mbbirdy / Getty Images

A Kantharos szerint ez az eddigi leggazdagabb és legértékesebb, késő ókorból származó régészeti lelőhely Hvar szigetén. A leletek betekintést nyújthatnak a korabeli temetkezési szokásokba, de új ismereteket adhatnak a városok hálózatának kialakulásáról is.

A térségben a közelmúltban több hasonló jelentős feltárást is végeztek régészeti csoportok. Trogirban 2016-ban egy 18 sírhelyet tartalmazó római nekropoliszt találtak, 2020-ban pedig Hvar partjainál két kétezer éves, jó állapotban fennmaradt hajóroncsot fedeztek fel.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!