Eddigi lehosszabb, hat hónapos zárvatartása után újra nyitva az indiai Tadzs Mahal - számolt be róla a BBC hírportálja. Az indiai Agrában található muszlim mauzóleumot a márciusi szigorú kijárási korlátozások bevezetésekor zárták be, hogy megállítsák a koronavírus terjedését az országban. A Tadzs Mahalt ezelőtt 1978-ban zárták be utoljára, amikor a várost árvíz öntötte el, előtte pedig 1971-ben, az indiai-pakisztáni háború idején.
Mielőtt hétfő reggel 8 órakor kinyitották volna a helyet, az épületben és a kertben is mindent fertőtlenítettek, valamint minden dolgozó maszkot és arcpajzsot visel. A bejáratnál lázat mérnek és a látogatóktól azt kérik, online vegyenek jegyet, a műemlék területén pedig tartsanak biztonságos távolságot egymástól.
A mauzóleumot körülvevő kertekben hosszú időt töltenek el a turisták sétálva, fotózva, de maga az épület zárt, szinte alig szellőzik, ami fertőzésveszélyt jelent. Általában nagy a zsúfoltság, ahogy hosszú sorokban várakoznak az emberek, hogy belépjenek az épületbe. A hétfő reggeli nyitáskor azonban alig volt belépő a biztonsági kapuknál, ami szokatlan látvány India leghíresebb műemléke történetében.
A Tadzs Mahalt a 17. század közepén építette Sah Dzsehán, az indiai mogul dinasztia ötödik uralkodója harmadik és legkedvesebb felesége, a gyerekszülésben meghalt Mumtáz-i Mahal (a palota ékessége) mauzóleumául. 1983 óta szerepel az UNESCO világörökségi listáján.
Indiában csaknem 5,5 millió embernél diagnosztizálták az új koronavírust, ez a második legtöbb eset a világon az Egyesült Államok után. Az országban 87 882-en haltak bele a betegségbe.
(MTI)
Kiemelt kép: SAJJAD HUSSAIN / AFP