A Nyugati pályaudvar felújítására kapott pénzről már le is mondott a kormány. Valószínűleg más tervekből, így a HÉV-megállók felújításából sem lesz semmi.
Névtelensége megőrzése mellett adott interjút a 444-nek egy szakember, aki építész-várostervezőként dolgozott a Budapesti Fejlesztési Központnál (BFK). Kivételes, inspiráló és támogató közegként írta le a BFK-t, de aztán az új kormánnyal minden munkájuk és tervük – ahogy ő fogalmazott – füstté vált.
A BFK 2020 elején jött létre, és a szakember szerint jól indult a dolog.
„Az előd, a KKBK (Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja) nagy sportesemények lebonyolítására és a kapcsolódó sportlétesítmények építésére jött létre. Amikor 2020 elején BFK-vá alakult, Vitézy Dávid lett a vezérigazgatója, és az egész budapesti várostérségre kiterjedő állami fejlesztési ügynökségként működött tovább” – mondta.
„Az is újdonság volt, hogy a BFK kész volt Budapest és agglomerációjának fejlesztéséről minisztériumi tárcákon, közigazgatási határokon vagy az állami cégek érdekein túlmutató módon gondolkodni” – folytatta.
Szerinte a fővárosi ügyekért felelős Fürjes Balázzsal is jó volt a munkakapcsolat. „Ezzel együtt megfelelően kellett keretezni a szakmai törekvéseinket, de a menedzsment szerencsére hitelesen tudta képviselni, hogy a régió fejlesztése egyben a Fidesz politikai érdekét is szolgálja” – mondta.
Erre egy komplex tervet dolgoztak ki, együttműködve a fővárossal, az önkormányzatokkal és a MÁV-val is, figyelembe véve az ingázókat, a pályaudvar műemléki épületét, a tér állapotát. Már nemzetközi pályázatot írtak ki a tervek elkészítésére, és 1,1 milliárd forintos uniós támogatást is kaptak 2021 őszére.
„A BFK által képviselt szemléletre a választások után felállt új kormány, illetve Lázár János (akkor még) építési és beruházási miniszter nem tartott igényt, a céget 2022 második felében szétverték. Most pedig visszaküldik a már elnyert pénzt az EU-nak, mert senki sem maradt, aki menedzselni tudná ezt a nagyon összetett feladatot” – mondta. Drámaiként élte meg a változást, a csapat szétszóródott.
A BFK jogutódja a Nemzeti Közlekedési Központ (NKK). Ahogy azt mi is megírtuk,
A szakember úgy tudja, hogy nem maradtak projektmenedzserek a cégnél a több százmilliárdos beruházásokhoz, mint például a HÉV megállók felújítása.
„A gyakorlatban hónapok óta nem halad a beruházások előkészítése, és a helyzet mostanra azzal fenyeget, hogy a tervezésre eddig elköltött milliárdok hasznavehetetlen, félkész papírhalmok formáját öltik. A HÉV esetében ez azt jelenti, hogy bár mostanra a kivitelezési közbeszerzésen kellene dolgozni azért, hogy a ráckevei HÉV RRF forrásokból 2026-ig legalább részben megépülhessen, de a tervekre még építési engedélyt sem sikerült szerezni.
– mondta.