Dr. Keith Diaz a Columbia Egyetem viselkedésgyógyászati szakértője, és egy olyan tanulmány társszerzője, amely megállapította, hogy az embereknek kevesebbet kellene ülniük annak érdekében, hogy hosszabb ideig élhessenek.
Amellett, hogy fel kell pattannunk az asztaltól, a járkálás is fontos: ha napi 30 percnyi üldögélést le tudunk cserélni a nap folyamán egy félórányi, alacsony intenzitású mozgásra, máris nyert ügyünk van. Legalábbis a halál kockázata ezen röpke áldozattétellel 17 százalékkal csökken.
17%, mindössze 30 percért, megéri egy kis mászkálás, nem igaz?
Ugyan a szívritmust felpumpáló gyakorlatok járnak a legnagyobb nyereséggel, a tanulmány arra is rámutat, hogy a rövid, egyszerű mozgási időszakok is előnyöket biztosítanak.
Kezdhetjük olyan apróságokkal is, hogy az irodában dolgozó munkatársunkkal nem kizárólag e-mailben kommunikálunk, hanem személyesen felkeressük, vagy ebédrendelés helyett elsétálunk egy közeli boltba, étkezdébe, esetleg a tömegközlekedést és a sétát választjuk munkába menet.
Ez már csak azért is lényeges, mivel az ülőmunkát végző emberek jelentős része hazaérve is a képernyő elé ülve folytatja a munkát, vagy a pihenést.
"Az ülés ártalmas, és meg fogja emelni a halálod kockázatát. Nem számít, hogyan is ülsz és az sem, hogy rövid, vagy hosszú ideig teszed"
- állítja Dr. Diaz.
Az említett kutatást 45 és annál idősebb emberek bevonásával végezték, mivel ez a legjobban veszélyeztetett korosztály.
A Guardian 53 éves szerzője megpróbálkozott egy egészen egyedi módszerrel. Megpróbálta finomhangolni a testtartását és a munkakörnyezetet, és könyvkupacokra pakolni a számítógépet. Ez talán nem a legcélravezetőbb megoldás, de azt a következtetést mindenképp levonta, hogy valójában nem nehéz betartani azt a szabályt, hogy ne ülve munkálkodjunk egész nap.
Az ergonómiával, azaz az ember és munkakörnyezete kölcsönhatásának tudományos tanulmányozásával ma már számtalan szakértő kísérletezik, ám valóban hatásos megfejtések ritkán születnek, különösen akkor, ha kicsi a költségvetés és rugalmatlan a munkaidő. Azért ne csüggedjünk, hanem időről időre álljunk fel és bátran nyújtóztassuk ki a testünket, lelkünket egyaránt. Minden apró mozgással teszünk valamit az egészségünkért.
Forrás: theguardian.com