Polt Péter a múlt héten Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő kérdései nyomán elárulta, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Igazgatósága az elmúlt hónapokban széleskörű nyomozást folytatott a Nemzeti Örökség Intézeténél (NÖRI). A legfőbb ügyész közlése szerint az adóhatóság bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt vizsgálódott a Fiumei úti nemzeti sírkert és Salgótarjáni úti zsidó temető fenntartását és gondozását végző cégnél. Polt Péter neveket nem árult el, de az kiderült, hogy a nyomozás során négy gyanúsított került "személyi szabadságot érintő kényszerintézkedés" hatálya alá.
Hadházy hétfő reggeli korrupcióinfóján pontosabb adatokat is nyilvánosságra hozott az ügyről.
Állítása szerint a 2,5 milliárd forint állami forrásból származó temető-fenntartási és -karbantartási megrendelésből több mint 500 milliót loptak el az érintettek fiktív számlák kiállításával.
Hadházy szerint mindez abból a bírósági közleményből derült ki, amelyet az elkövetők letartóztatásának jóváhagyásával kapcsolatban adtak ki még március 19-én. A Pécsi Járásbíróság ugyan nem nevezte meg az állami intézményt, de a részletek teljes egészében megegyeznek a Polt Péter által ismertetett információkkal.
A bírósági közlemény szerint "a Cs. A. elsőrendű gyanúsított nő ügyvezetése alatt álló kft. 2017-ben, majd 2019-ben is nemzeti forráson alapuló közbeszerzési eljárás keretében elnyerte két budapesti temető fenntartási, karbantartási munkálatait. A közbeszerzési eljárás kiírója egy központi költségvetési szerv volt, amelynek műszaki igazgatója Sz. I., másodrendű gyanúsított férfi, az ő helyettese pedig B. A., harmadrendű gyanúsított nő".
A NÖRI műszaki igazgatója a márciusi rajtaütésig Sz. István volt, pozícióját azóta új kinevezettel töltötték be. Az egyik legnagyobb beszállító pedig a zöldterület-kezelésre specializálódott ForlanaFlow Kft. volt, amelynek Cs. Anikó az ügyvezető-tulajdonosa. A ForlanaFlow 2017-ban és 2019-ben két közbeszerzést nyert el, amelyek végösszege 2,5 milliárd forint körüli összegre volt bővíthető.
A letartóztatások miatt ismertetett nyomozati anyag szerint a közbeszerzésekre szerződtetett kft. az elvállalt munkákat papíron továbbadta olyan alvállalkozóknak, amelyek a feladatok ellátásához többnyire nem is rendelkeztek megfelelő erőforrásokkal, alkalmazottakkal. A cégláncon végigfuttatott pénzt az elsőrendű gyanúsított vette ki készpénzben, majd abból visszaosztott a NÖRI beavatott vezetőinek. Az alvállalkozók 2019 decembere és 2020 decembere között összesen 518,6 millió forint összegben bocsátottak ki valótlan tartalmú számlákat a fővállalkozó kft. részére.
Hadházy arra az érdekes tényre is felhívta a figyelmet, hogy a NÖRI az egyike azoknak az intézeteknek, amelyeket kivett a kormány a megbízhatósági vizsgálatok alól. A módosítás szerint nem vonhatók megbízhatósági vizsgálat alá a következő, a kormány vagy a kormány tagjának irányítása alá tartozó költségvetési szervek és foglalkoztatottjai:
- Nemzetstratégiai Kutatóintézet,
- Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet,
- Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete,
- Nemzeti Örökség Intézete,
- Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár,
- Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum,
- VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár,
- Magyarságkutató Intézet,
- Hagyományok Háza,
- Országos Idegennyelvű Könyvtár,
- Múzeumok,
- Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért,
- A Nemzeti Közszolgálati Egyetem kivételével a felsőoktatási intézmények.
A megbízhatósági vizsgálat a korrupció elleni fellépés egyik eszköze, amelyet a Nemzet Védelmi Szolgálat végez, hogy kiszűrje, kik azok, akik hivatali helyzetükkel, szolgálati kötelezettségeikkel visszaélve bűncselekményeket követnek el.
A 24.hu megkereste a ForlanaFlow Kft.-t, hogy valóban érintett-e a cég, illetve az ügyvezető-tulajdonos a NAV vizsgálatában. Novák Péter, a cégvezető ügyvédje megerősítette, hogy ügyfelével márciusban közölték a gyanúsítást. A cégvezető jelenleg bűnügyi felügyelet hatálya alatt áll, szabadlábon védekezik.