Lviv Diary címmel ma nyílik a Kahan Art Space szervezésében az Ukrajnából elmenekült képzőművész, Vlada Ralko kiállítása, amelynek bevételéből azokat az ukrán önkénteseket támogatja, akik az aknamentesítést végzik.
Ralko ukrán festőművészt hazájában és külföldön is az egyik legnagyobb hatású ukrán alkotóként tartják számon. 1969-ben született Kijevben. A Tarasz Sevcsenko Művészeti Iskolában tanult, majd a Nemzeti Képzőművészeti és Építészeti Akadémián szerzett diplomát 1994-ben. Hagyományos műfajokban alkot, főleg rajzol, de gyakran publikál a mindennapi élet eseményeire rendkívüli művészi és erkölcsi tartással reflektáló írásokat is. Legjelentősebb munkája a Majdan téri tüntetések idején kezdett és azóta folyamatosan tovább alkotott Kijev Diary, amit a legfontosabb kortárs ukrán művészeti alkotások élén tartanak számon. Vlada Ralko munkáit hazáján kívül is számos rangos kiállítóhelyen mutatták be, többek között a New York-i Lincoln Centerben, Miami Beach-ben, a Dallas Art Fair-en, valamint jelentős németországi és osztrák galériákban. Magyarországon most mutatkozik be először a Kahan Art Space-ben.
Amikor 2022 februárjában az oroszok Kijevet támadták neki és festőművész férjének, Volodymyr Budnikovnak el kellett hagynia a várost. Ezután Lvivben éltek és alkottak menekültként. A Kahán Art Spaceben kiállított művei is itt, Lvivben készültek, a Kijev Diary folytatásaként Lviv Diary címmel. Miután Lvivben is ellehetetlenült a helyzet, néhány napja tovább menekültek Németországba, ahol ideiglenes tartózkodási engedély megadására várnak. A festőnő munkái jelenleg is szerepelnek a Velencei Biennál Last Minute Ukraine kiállításán. Szakmai kritikák szerint "rajzai megdöbbentően közel hozzák a hazájában zajló targédiát."
Ralko a Kahan Art Space kiállításának bevezetőjeként ezt írta a jelenlegi helyzetről:
A gondolatok helyébe propagandaszlogenek lépnek, amelyek megkönnyítik az ukránok embertelen és szadista népirtását. A művész dolga a saját nyelvén beszélés és a felszólítás is. Ezeket a rajzokat a háború alatt készítettem, mert nem akarok néma lenni.
Ralko budapesti kiállításán a művész 64 rajzát mutatják be. Mivel menekülése során csupán néhány művét tudta magával vinni, ezért különösen fontos, hogy a Kahán Art Space kiállításán öt eredeti, a bombázások idején készített alkotása is látható. A többi munka kiemelkedő minőségű digitális glicée print, amiből egy-egy példány készült és a művésznő saját kezűleg szignálta valamennyit. A képek a kiállítás során megvásárolhatóak, az értük befolyt pénzt Ralko azoknak az ukrán aknamentesítő önkénteseknek ajánlja fel, akik az orosz agresszorok által hátrahagyott aknáktól tisztítják meg Ukrajna földjét.
A Lviv Diary - rajzok a háborúból című kiállítást 2022 május 5-én 18 órakor Ralko jelenlétében nyitja meg György Péter esztéta, egyetemi tanár. A kiállítás 2022. május 17-ig tekinthető meg a Kahán Art Spaceben.
Vedd kézbe a 24.hu legemlékezetesebb tartalmait!
Izgalmas arcok, kihagyhatatlan történetek
Keresd az újságárusoknál, vagy rendeld meg az mc.hu/riporter oldalon!
Megrendelem