A városban sétálva egy-egy régi kapun még ma is felfedezhetünk néhány árulkodó részletet – sok pesti bérházajtón például a mai napig kukucskálóablakot találunk. Ez ma már csak arra szolgál, hogy kíváncsiságunktól hajtva beleshessünk a titokzatos, zárt udvarokra, eredetileg azonban a házmester nézett ki rajta, ha valaki kapuzárás után érkezett a házba. A későn ékezőnek először csengetnie kellett a bebocsátásért, mert a kaput bizony kulcsra zárták este 10 után. Idegeneket a házmester meg pláne nem engedett be, csak úgy ingyen! Ha éjfél után ébresztették fel, hogy nyisson kaput, emelkedett az ár, már 10 fillér helyett 20-at kellett fizetni.

Fontos része volt a mindentudó házmester a régi bérházaknak.

Kép forrása: Fortepan / Makovecz Benjamin

Nemcsak az épület műszaki dolgait kellett jól ismernie, hiszen ő feladata volt azt rendben tartani a pincétől a padlásig mindent, de sokszor titkokat is kellett őriznie, hiszen sokat látott és hallott, ezért a lakókról is tudott egyet s mást.

A régi bérházakban legtöbbször a földszinten (a bejárathoz közel) volt a házmester lakása, egy földszinti, kicsi alapterületű lakhelyet kell elképzelni, melynek nem ritkán még a kapualj felé is volt egy-egy ablaka, vagy éppen onnan nyílt az ajtó. A házmester vagy házfelügyelő látta el a gondnoki feladatokat, kivitte a szemetet, tisztán tartotta közlekedőket, sepregetett és havat lapátolt az utcán és a legfontosabb, vezette a lakókönyvet, mely alapján a lakbéreket szedte. Ma milyen szerencse ezeknek a jegyzékeknek a létezése, hiszen, ha kutatni szeretnénk, hogy kik jöttek-mentek a nagymúltú bérházakban, nagy segítségül szolgál, hogy megtalálható benne a lakók neve, születési éve, anyjuk neve, beosztásuk, velük élők nevei stb.

Ismerd meg Budapest láthatatlan arcát

Ha érdekelnek még ehhez hasonló történetek, hogy miként nézett ki Budapest egykor és hogyan alakult ki a mai városkép, szeretnéd tudni milyen történeteket mesélnek el egyes épületek és hol találsz rejtett kincseket, akkor az ImagineBudapest sétáit neked találták ki. Több tucat séta közül válogathatsz, a barangolások közben pedig feltárul előtted Budapest ismeretlen arca. A sétákról bővebben itt olvashatsz.

A házmester ugyan sokat segített a ház életében, ugyanakkor szigorúan tartotta a rendet, így nem volt ritka az sem, hogy a lakók összetűzésbe kerültek vele. A háta mögött pedig olyan gúnynevekkel illették, mint élősködő, vérszívó pióca, sáska. A konfliktusok ellenére azonban mégis ajánlott volt jóban lenni vele, és nemcsak az éjszakai kapunyitások miatt, hanem mert tőle lehetett elkérni például a mosókonyha- vagy a pincekulcsot. Ahol volt, ott a liftet is általában a házmester kezelte, amelyért szintén fizetni kellett. Nem volt különleges dolog az sem, hogy a háztulajdonos a házmestert bízta meg azzal, hogy a bérlőktől beszedje a havi lakbért. Aztán, ha a családnak nehézségei támadtak a bér megfizetésével, talán lehetett tőle kis haladékot kérni, bízva a jó kapcsolatban és a jó szívében. Ellenkező esetben a család kilakoltatását is házmester intézte.

A házmester árnyékában, mégis hasonló feladatokat ellátva élt a nagyobb bérházakban a viceházmester.

És most nem a házmester fröccs vizesebb változatára kell gondolni! Ő volt a házmester helyettese, még egyszerűbb körülmények között élt, általában a ház legkisebb lakható helyiségét utalták ki neki szolgálataiért. Ő végezte a nehezebb fizikai munkákat, amelyeket a házmester kiadott neki. S hogy mi köze lehet e két mesterségnek mégis a fröccsökhöz? Sajnos a névadás történetét már a városi legendák sem őrzik. De talán helyes gondolatmenet lehet: a házmester megengedhette magának a borban „gazdagabb” frissítőt, 3 bor 2 szódát, míg vicének már csak 2 bor 3 szóda fröccsre tellett.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!