Az Exeteri Egyetem és a Ghent Egyetem közös kutatása kimutatta, hogy ahogy az embereknek is, a guppiknak is különböző mértékű az önuralmuk: a szakértők az állatok gátló kontrollját vizsgálták, azaz azt, hogy mennyire tudják elnyomni a számukra potenciálisan káros és veszélyes impulzusokat.
A szivárványos guppiknak egy henger közepére helyezték el az élelmet, majd egy idő után levették a hengerről a külső réteget, amitől átlátszóvá vált, így a halak nehezebben vették észre, és nekiúsztak. Ezután megfigyelték, hogy az állatok egyenesen az étel felé úsztak-e, vagy kerültek, ahogy korábban megtanulták.
A szakértők megfigyelték, hogy guppinként változott az önuralom mértéke:
volt olyan guppi, amelyik okosan körbeúszott, még akkor is, ha később jutott az élelemhez, de volt olyan, amelyik fejjel a hengernek ment, és nem gondolkozott. A kutatás során nagyjából 28,5 százalékban sikerült a halaknak megkerülniük a hengert.
A kutatók egyelőre nem tudják, mi okozza a különbségeket, előfordulhat, hogy az egyik csapat más körülmények között nőtt fel, mint a másik. Az idő elteltével nem mutatott javulást egyik állat sem, de a szakértők szerint ez lehet, hogy hosszabb kutatási idő alatt változott volna.