Cikkünket frissítjük.
A járvány kezdetekor matematikai modell számításokat készítettünk, és továbbra is azt tartjuk az egyedüli felelősségteljes magatartásnak, hogy ilyen helyzetben mindig a legrosszabb forgatókönyvre kell felkészülni, mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón a kórházi ágyak kiürítésével kapcsolatban.
A miniszter arról is beszélt, hogy Palkovics László ma fogja ismertetni a jelenleg rendelkezésre álló matematikai modelleket, bár ezekben mindig sok a bizonytalanság, tette hozzá.
Az európai gyakorlatban azt látják, hogy korábbra jön a tetőzés, mint a járvány elején közölt június-júliusi időpont, így Gulyás leszögezte:
a legkorábbi lehetséges tetőzés a május 3-i időpont.
Ezzel együtt nehéz megmondani, milyen hosszan lesz a platón a fertőzöttek száma. A jelenlegi szabályok május 3-ig érvényben maradnak, hiszen a miniszter szerint például korainak tartják a diákok visszaengedését az iskolákba.
A magyar egészségügy felkészültsége lehetővé teszi, hogy tervet állítsunk össze a magyar gazdasági élet újraindítására
- közölte Gulyás, aki leszögezte: május 3. után a védekezés új szakasza kezdődik majd el, egy új szabályrendszert kell felállítani, ami védi a leginkább veszélyeztetetteket. Erről jövő szerdán dönt majd a kormány.
További döntéseket is hozott a kormány: azoknak, akik otthon vannak és gyermekgondozásban vesznek részt, az első nyelvvizsgájukhoz és KRESZ-tanfolyam vizsgadíjához, és első emelt szintű érettségéhez hozzájárulnak.
A gödi ipari parkot érintő döntéssel kapcsolatban a miniszter azt mondta, hogy így tudnak tömegesen új munkahelyeket teremteni: további 2700 embert vesznek majd fel, így 4300-ra nőhet az ott foglalkoztatottak száma.
Gulyás szerint a cél, hogy a fejlesztés minél előbb megvalósulhasson, így úgy fogalmazott: nem elvettek pénzt Gödtől, hanem a város is részesedik az iparűzési adóból.
Az eddiginél igazságosabb, általánosságban is megfontolásra érdemes gyakorlatot szeretnénk bemutatni
- szögezte le.
A munkanélküliek számának alakulásával kapcsolatban elmondta:
március 11. óta a regisztrált álláskeresők száma 51 ezer fővel nőtt, az üres álláshelyek száma pedig 44 ezerrel csökkent.
Az érettségi esetleges elhalasztásával kapcsolatban a miniszter közölte, tisztázni kell, hogy miért hozták meg a korlátozó intézkedéseket március elején. A lényege az intézkedéseknek az, hogy azért lassítsuk a járvány terjedését, hogy a magyar egészségügy felkészülhessen egy olyan rendkívüli terhelésre, aminek az elmúlt évtizedekben egyáltalán nem volt kitéve - jelezte.
Olyan helyzet Magyarországon nem állhat elő, hogy emberi életek között kelljen dönteni, mint ahogy például Olaszországban történt.
Minden feltétel adott, hogy május 4-től biztonságos körülmények között az érettségit lebonyolítsuk
- szögezte le Gulyás. Az esetleges halasztásról Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár dönthet, erre felhatalmazást kapott a kormánytól.
A kormány mindig egyértelművé fogja tenni, mi az a magatartásforma, amely a vírus terjedésének veszélyét a lehető legcsekélyebbre szorítja. Bízzunk benne, hogy az idei nyáron is lehet majd a Balatonban fürdeni - jegyezte meg.
Koronavírus - Még több hír a témában
Fotókon a Szent László Kórház intenzív osztályának mindennapjai
- Kollár: A székesfehérvári kórház napokig nem jelentette több koronavírusos beteg elhalálozását
- Csütörtökön alkalmaznak először egy terápiát egy súlyos állapotban lévő magyar koronavírusos betegen
Kiemelt kép: Mohos Márton / 24.hu