Cikkünket frissítjük.

Soha olyan nem volt, hogy Soros György mondott tollba egy uniós jelentés, most ez megtörtént

- ezt mondta Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a Magyarországgal súlyos kritikákat tartalmazó jelentéssel kapcsolatban a csütörtöki kormányinfón.

Elég keményen ír az uniós jogállami jelentés a magyar állapotokról

Visszafogott nyelven, de kemény kritikákat fogalmaz meg a jelentés, így érthető, hogy a magyar kormány miért akarta előre hitelteleníteni a Vera Jourova elleni támadásokkal. A jelentésben friss vádak is vannak, például az Index ügye.

Gulyás ezt a megállapítását azzal magyarázta, hogy a jelentésben közel egytucat hivatkozás van olyan szervezetektől, amelyeket az amerikai-magyar milliárdos valamilyen formában támogat. A jelentésről tegnap azt írtuk: az Európai Bizottság közzétette a 2020-as jelentését az uniós tagállamok jogállami helyzetéről. Hasonló jelentést korábban minden évben készítettek a tagállamok gazdasági helyzetéről, de a jogállamról most először készült ilyen. Mivel ez az első ilyen riport, komolyabb politikai összefeszülések követik a nyilvánosságra hozatalát. Ezek egyikét a magyar kormány mutatja be. Orbán Viktor a héten levelet írt Ursula von der Leyennnek, az Európai Bizottság elnökének, amelyben azt követelte, hogy mondassa le Vera Jourovát, az unió értékekért és átláthatóságért felelős biztosát, egyben a bizottság egyik alelnökét, miután egy interjúban azt mondta, hogy Orbán beteg demokráciát épít Magyarországon.

EP-alelnök: Ki kell éheztetni pénzügyileg az olyan tagállamokat, mint Magyarország és Lengyelország

Nagyon eltökélt a korábbi német igazságügyi miniszter.

Nem a jogállamiságról, hanem a zsaroláshoz való jog nyilvánul meg a jelentésben - fogalmazott Gulyás, aki szerint Jourova a Spiegel-interjúban megsértette a magyar állampolgárokat, és ezzel - hangsúlyozta a miniszter - a lisszaboni szerződésben foglaltakat is megsértette nyilatkozatával a biztos.

"Egy kisebb országot meg lehet sérteni, egy nagyobbat nem. Ez kettős mérce. Ha Jourova ezt a kijelentését Franciaországra, vagy Németországra vonatkoztatva teszi, már nem lenne hivatalba." Megjegyezte: "biztos asszonnyal kétoldalú kapcsolatra nem vagyunk nyitottak, Jourová persona non grata Magyarország számára" - reagálta Gulyás újságírói kérdésre, amely azt vetette fel, hogy Orbán Viktor kérése ellenére sem mentették fel az uniós biztost az interjú után.

Megduplázzák az SZFE költségvetését

Gulyás bejelentette, hogy az SZFE hárommilliárdos költségvetési támogatást kap, erről is született döntés a tegnapi kormányülésen. "Ez több mint kétszerese az eddigi költségvetésnek" - tette hozzá Gulyás. A miniszter kérdésre elmondta: tudomásul vették, hogy a diákok elfoglalták az SZFE újabb campusát. A miniszter azt reméli, hogy a SZFE kuratóriuma és a tüntetők mielőbb megegyeznek, vagy ha nem, akkor fontos, hogy tanulhassanak, akik akarnak.

Gulyás korábban kijelentette: a "járvány második itt van velünk. A fertőzésszám jelenleg stagnál 600 és 1000 közt. Európában a középmezőnybe tartozunk. A védekezéshez szükséges kapacitások adottak."

Megismételte: a határzárat október elsejétől meghosszabbították, a látogatási tilalmat fenntartják kórházakban és az idősek otthonában, az iskolákban pedig megkezdték a testhőmérséklet mérését. Hangsúlyozta, hogy a cél az, hogy az ország működőképes maradjon.

Gulyás leszögezte: idén gazdasági csökkenés lesz, de az összkép jobb lesz, mint az európai átlag.

Kiemelt kép: Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnökségen 2020. szeptember 11-én. MTI/Máthé Zoltán


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!