A napokon át pusztító görögországi tűz mindent vitt, ami az útjába került, parkoló autókból is csak fémalkatrészek maradtak meg a lángok eloltása után. Az Athénhoz közeli Mati lakói hátrahagyták járműveiket, így próbáltak menekülni a tűz elől, de az gyorsabb volt náluk. A holttestket az út szélén találták meg nem sokkal később.
Rengetegen a tengerben látták a túlélés utolsó esélyét, azonban nem mindenki ért oda időben. 26 ember holttestét például mindössze néhány méterre a tengertől találták meg. A mentőcsapat egyik tagja szerint közülük többen ismerhették egymást, mert hármas-négyes csoportokban találtak rá a holttestekre. Mint mondta,
barátok, családtagok vagy rokonok lehettek, akik megpróbálták megvédeni egymást a másik megölelésével.
A CNN-nek nyilatkozott az a Christiana Fragkou, akié az a föld a tengerpart mellett, ahol rátaláltak a holttestekre. Elmondása szerint a terület minden bejáratát nyitva hagyta, hogy menekülési útvonalat biztosítson a helyieknek. Sokakat látott arra futni, de mint mondta, néhányan nem voltak elég gyorsak.
Fotó: Valerie Gache / AFPFragkou szerencsés volt, mert őt és családját egy halász átmenekítette a közeli Rafina kikötőjébe. Otthonuk azonban odalett a tűzben.
A hatóságok jelenleg 82 halálos áldozatról tudnak, azonban ez a szám még minden bizonnyal nőni fog, hiszen a környékbeli autók és lakások átvizsgálása még folyamatban van. A helyi tűzoltóság több tucat telefonhívást kapott eltűntek rokonaitól és barátaitól.
Az eltűntek között van egy kilencéves ikerpár is, akiket édesapjuk próbál kétségbeesetten megtalálni. A gyerekek szülei már megjárták a környező kórházakat, rendőrkapitányságokat és hullaházakat is, majd egyszer csak a tévé képernyőjén látták viszont a két kislányt, ahogy egy csónakban ülnek más menekülőkkel együtt. A szülők azonban azóta sem tudnak semmit az ikrekről, sőt, a kicsik nagyszüleiről sem, akik eltűnésük előtt a gyerekekre vigyáztak.
A tűz által sújtott régióban összesen közel 190-en megsérültek, köztük 23 gyerek, tíz sérült pedig kritikus állapotban van.
Kiégett partszakasz GörögországanFotó: Görög Védelmi Minisztérium / AFP
A halottak között van egy ír férfi is, aki épp nászútját töltötte Görögországban. Feleségét égési sérülésekkel kórházban kezelik. A pár épp egy autóban utazott, amikor kénytelenek voltak elhagyni a járművet, hogy elmeneküljenek a tűz elől. Kettőjük közül csak a fiatal nőnek sikerült mindez.
Mati környékére több száz tűzoltót riasztottak az elmúlt napokban, akiknek nem könnyítették meg a dolgát az óránként 120 kilométeres széllökések és a 37 fokos kánikula. Rafina-Pikermi polgármestere, Evangelos Bournos is menekülni kényszerült családjával együtt, otthonuk pedig odalett a tűzben.
Láttam a halottakat, láttam legalább 300 kiégett autót, láttam a leégett házakat. Mati nincs többé
- mondta.
Autók Athén közelébenFotó: Angelos Tzortzinis / AFP
Neos Voutzas városában ugyancsak több mint 50 ház vált a földdel egyenlővé, Bournos szerint teljesen megváltozott a táj, olyan, mintha egy másik valóságban élnének.
A polgármester rendkívül hálás azoknak az önkénteseknek, akik a katasztrófa sújtotta területeken ételt és italt osztottak a helyieknek. Rafina-Pikermi polgármestere például már felhívást adott ki, hogy ne küldjenek több ételt, gyógyszereket és ruhákat, mert már annyit kaptak, hogy nem tudják, mihez kezdjenek velük.
Többek azonban úgy érzik, a hatóságok nem jártak el elég szakszerűen a mentés során. Egy helyi nő szerint nem voltak elég jól szervezettek a csapatok, senki nem adott nekik utasításokat, merre menjenek, "emberek égtek benn az autóikban három méterre a tengertől".
A fájdalom a miénk, de soha senki nem fogja tudni, min mentünk keresztül
- mondta a 67 éves Maria Dionysioti, aki 48 óra leforgása alatt elvesztette unokáját, két unokatestvérét és azok gyermekeit. Ő azért élte túl a tűzvészt, mert épp athéni orvosánál volt a férjével együtt.
Kiégett lakásbelső a tűzvész utánFotó: Yorgos Karahalis/Bloomberg via Getty Images
Az egészen biztos, hogy rengeteg időbe telik majd, míg a térség visszanyeri régi formáját, hiszen csak Matiban 1900, Neo Voutzas városában pedig 1100 ház égett le. Constantine Michalos, a Görög Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is a helyszínre látogatott, és azt mondta,
a térséget csak Szíriához lehet hasonlítani egy bombázás napján.
A hatalmas pusztításért sokan a rendkívül erős szelet és a hőséget hibáztatják, azonban vannak, akik szerint ennél többről van szó. Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök néhány nappal ezelőtt arról beszélt, szándékos gyújtogatás is állhat a háttérben, Efthímisz Lékkasz, az athéni egyetem földtani professzora pedig kijelentette, az egyik legfőbb ok a településfejlesztési tervek teljes hiánya.
Az utcáknak nincsen kijutásuk a tengerhez, valamint nincsenek merőleges utcák, amelyek megkönnyítenék az emberek menekülését
- mondta.
Rafina közelében emberek nézik a lángokat egy dombtetőrőlFotó: Angelos Tzortzinis / AFP
Panos Kammenos védelmi miniszter szerint sem a szél és a meleg tehet mindenről, úgy véli, az illegális építkezések is közrejátszottak a tragédia súlyosbításában, ugyanis ezek az épületek több menekülési útvonalat is elzártak.
A korábbi tűzoltóhadnagy ugyanakkor a tűzoltóságot hibáztatja, akik szerinte túl későn reagáltak. Az illetékesek tudtak arról, hogy fokozatosan növekszik a tűzvészek kialakulásának kockázata az Attika-régióban. Erősítést kellett volna küldeniük Görögország északi részéből, ahol ugyanakkor esőzésekre számítottak, mondta.
Kiemelt kép: Nick Paleologos / SOOC / AFP