A koronavírus-járvány leple alatt a kormány jelentős megszorításokat hajtott végre az önkormányzatoknál. A települések saját forrásait megnyirbálták, eközben pedig sok helyen a kormányzati támogatások sem nőttek.
A G7 számításai szerint a megszorításokkal rosszabbul jártak az ellenzéki vezetésű települések, de a kormánypártiak jelentős részében is kemény megszorításokat hozott 2021, amíg meg nem érkezett az állami kompenzáció. A gazdsági portál elemzésében a 170 legnagyobb, 10 ezer főnél népesebb hazai települést vizsgálta. Ezeknél összegyűjtötték a városvezető pártállását, illetve - ennek hiányában - hogy ki segítette a megválasztását 2019-ben. A 2014-es választás nyomán még a 10 ezer fő feletti települések lakosságának 75 százaléka élt fideszes polgármester vezetése alatt, ez 2019 után 52 százalékra csökkent. (A fővárosi kerületeket egyesével vettük figyelembe.)
Ez alapján azt is megnézték, hogy a koronavírus-járvánnyal összefüggő intézkedések hogyan érintették az önkormányzatokat. Arra az eredményre jutottak, hogy
a fideszes vezetésű településekre csak az átlagos megszorítás fele jutott, ezeknél 6 százalékkal csökkentek a bevételek, míg az ellenzéki településeknél 11 százalék a visszaesés.
Vagyis, egy átlagos ellenzéki vezetésű, 10 ezer fő feletti településen 39 ezer, a fideszeseken 15 ezer forinttal, míg a 10 ezer fő alatti településeken - ahol általában független a polgármester - 50 ezer forinttal csökkent az önkormányzatok egy lakosra jutó bevétele a 2021-es költségvetési tervezet szerint a 2019-es tervekhez viszonyítva.
Koronavírus
Kigyulladt egy iraki járványkórház, sok a halott
Eddig legalább ötven áldozatról tudnak, de számuk tovább emelkedhet.
Kiderült, megyénként mekkora a magyar lakosság átoltottsága
Aki nem oltatta be magát, nem mehet étterembe Görögországban