Az utóbbi években ugrásszerűen megnőtt azoknak a magyar pároknak száma, akik más országokba utaztak, hogy gyermekük szülessen. Az egyik fő ok, hogy máshol legális a petesejt-donáció - magyarázza Dr. Vörös Anna szülész-nőgyógyász.


Miért utazna több száz kilométert bárki egy orvosi vizsgálatért, miközben itthon jó esetben a társadalombiztosítás fizeti a beavatkozásokat, arról nem beszélve, hogy az elmúlt években sokat enyhültek a mesterséges megtermékenyítéssel kapcsolatos szabályok?

A pároknak több érvük is van: a külföldi klinikákon nem kell annyit várakozni, a sikeres esetek aránya magasabb, ráadásul ezekben az országokban legális a petesejt-donáció, ami Magyarországon csak női rokontól kérhető. Ez utóbbi jelentősen csökkenti az esélyeket. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a meddőség kezelése Magyarországon komoly kihívás elé állítja az érintett párokat.

A szülészek elmondása szerint az egyik legnagyobb probléma a hazai rendszer korlátozott lehetőségeiben rejlik.

– mondja Dr. Vörös Anna szülész-nőgyógyász.

Hozzáteszi, az már más kérdés, hogy ki meddig hajlandó elmenni azért, hogy gyermeket szüljön. Mert bár hivatalosan azok lesznek a gyermek szülei, akik életet adnak a csecsemőnek, és akik a nevükre veszik, mégis a biológiai szülő (legalább az anya, de ha a hímivarsejt is egy donortól származik, akkor az apa is) idegenek.

Úgy tűnik, hogy ez nem rettenti el a magyar párokat, akik közül egyre több meddőségi problémával küzdő férfi és nő keresi a külföldi lehetőségeket.

Egy cseh klinikán egy teljes lombikprogram 2-3 ezer euróba (800 ezer - 1,2 millió forint)ba kerül. A költségek nemcsak a kezelés árát foglalják magukban, hanem az utazás és a szállás díjait is.

Egy névtelenséget kérő 39 éves nő, aki Csehországban vett részt a lombikprogramban, elmondta, hogy bár sok extra kiadással járt a kezelés, végül kifizetődött, ráadásul a cseh klinikára mindössze három alkalommal kellett elutaznia, a terhesgondozás már a saját városában zajlott. Összességében a teljes ár így is 2 millió forint alatt maradt. Egyes kórházakban már külön magyar nyelvű tájékoztatást is adnak az érdeklődőknek.

De mit gondolnak erről a szakma magyarországi képviselői?

A hazai szakemberek vegyesen viszonyulnak a lombikturizmus jelenségéhez. Dr. Vörös Anna szerint a külföldi lehetőségek ugyan megoldást jelenthetnek sok pár számára, de hosszú távon a hazai rendszer fejlesztése lenne a legjobb megoldás.

„Az lenne az ideális, ha Magyarországon is elérhetővé válnának azok a lehetőségek, amelyeket a külföldi klinikák kínálnak. Ez nemcsak a petesejt-donáció szabályozásának változását, hanem a technológiai és szakmai fejlődést is jelentené” – magyarázza a szülész-nőgyógyász.

A szakorvos szerint már csak azért is égető ez a kérdés, mert elmondása szerint az elmúlt évtizedekben jelentős társadalmi változások zajlottak le, és a gyermekvállalási kedv évekkel, de talán évtizedekkel is kitolódott. Egyre több nő és férfi halasztja el a családalapítást, ami növeli a meddőség kockázatát. Emellett az életmódbeli tényezők, a stressz és a környezeti hatások is szerepet játszanak a meddőségi esetek növekedésében.

Érthető, hogy egyre nagyobb az igény a sikeres lombikprogramok iránt, hiszen sok pár számára ez az egyetlen esély a gyermekvállalásra. Ahogy a cseh klinikán kezelt nő fogalmazott, mindent hajlandóak voltak megtenni azért, hogy családjuk legyen.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!