Felmentette a Fővárosi Bíróság azt a nőt, akit első budapestiként vádoltak meg „életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértésével”. A 61 éves nő élettársa halála miatt került az utcára, pedig korábban a Belügyminisztériumnak is dolgozott, takarított, és gyermekápoló is volt.
A nőt a Feneketlen tónál állították elő, az első fokon eljáró bíróság figyelmeztetésben részesítette őt.
Vagyis szerintük a nő szabálysértést követett el, ezért a bíróság „rosszallását fejezi ki az elkövetett cselekmény miatt” és felhívta a figyelmét arra, hogy „a jövőben tartózkodjon szabálysértés elkövetésétől”.
A nőt, aki személyesen nem is képviselhette magát a tárgyaláson, az Utcajogász jogászai képviselték. Fellebbeztek a döntés ellen, és sikerrel jártak:
másodfokon megállapították, hogy nem történt szabálysértés.
Arra jutottak, hogy az első fokon eljáró bíróság nem megfelelően értelmezte a hajléktalan nő azon nyilatkozatát, hogy nem akar utcán élni, tervezi, hogy albérletbe vagy egy ismerőshöz költözik.
A másodfokú bíróság szerint ezt azt jelenti, hogy ügyfelünknek szándékában áll valamilyen lakó- vagy tartózkodási helyre visszatérni, ez a szándék pedig kizárja az életvitelszerű közterületi tartózkodást - írja az Utcajogász.
A bíróság ítéletében hivatkozott arra
Az ítéletben arra a 2012-es alkotmánybírósági határozatra hivatkoznak, amely szerint „az elkövetői akarattól függetlenül fennálló élethelyzetet büntetni nem lehet”.