Balogh János fiktív számlákkal kampányolt volna, de egy titokban rögzített hangfelvétel buktatta le.

Csütörtökön vesztegetés miatt egy év - két év felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte őt a Nyíregyházi Törvényszék, az ítélet nem jogerős.

A hangfelvételről kiderült, hogy nem létező kampányrendezvényeket akart lepapíroztatni egy vállalkozóval, pénzt ajánlva cserébe. A 2018-as országgyűlési választás előtti felvételen, amit a Magyar Nemzet tett közzé, többek között elhangzik ez a mondat is:

"Nyilván több településen kellene csinálnunk kampányt papíron. Papíron. Nem kell megcsinálni semmit."

A Nyíregyházi Törvényszék előkészítő ülésén hozta meg a döntést, miszerint szabadságvesztés végrehajtása esetén a vádlott büntetésének kétharmad részének letöltése után bocsátható feltételes szabadságra.

A tényállás szerint az Országos Roma Önkormányzat a 2018-as választások előtt állami költségvetésből 81 millió forint támogatást kapott a kampányára.

Balogh János 2018. március 24-én Ibrányban találkozott egy rendezvényszervezéssel foglalkozó társaság egyik munkatársával, akit felkért egy ORÖ-rendezvény megszervezésére és leszámlázására. A rendvezvény sosem történt volna meg. A számla 3,5 millió forintról szólt volna. Balogh a férfinak azt mondta, hogy ezt az összeget az önkormányzat átutalná a cégnek, melyből megtarthat 600 ezer forintot, a többi pénzt azonban vissza kell adni neki. A férfi nem ment bele, de felvételt készített a beszélgetésről.

Az alkudozás valahogy így zajlott:

"Ha ötszázat kapol kereken? Hármat visszahozol nekem. (…) Gondold át, figyelj ide, lásd, hogy nem szarrágó vagyok, akkor kapol hatszázat. Tisztán."

Balogh beismerte a bűnösségét, és lemondott a tárgyaláshoz való jogáról, így Bodnár Zsolt bíró nem vizsgálta a bűnösség kérdését, csak a büntetés kiszabásának szempontjait vette figyelembe. Súlyosbító körülmény a korrupció elterjedtsége, és az, hogy a vádlott önkormányzati szervezet vezetőjeként követte el a bűncselekményt. Értékelték viszont büntetlen előéletét, beismerő vallomását, és az általa tanúsított megbánást. Balogh János élete legnagyobb szégyeneként jellemezte az esetet.